Федерален съд в Сиатъл спря временно прилагането на указа на президента Доналд Тръмп за затягане на имиграционното законодателство, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Временното преустановяване на забраната се отнася до президентския указ, според който за 90 дни САЩ преустановиха приема на тяхна територия на граждани на седем държави с предимно мюсюлманско население. Издаденото от съдия Джеймс Робарт решение важи за цялата територия на САЩ. Американските гранични служби уведомиха американските авиокомпании, че могат да започнат отново да качват пътници, които попадаха в обхвата на указа за забрана на пътуванията, издаден преди седмица.
Робарт e разгледал иск, внесен за отмяна на указите на американския президент за затягане на имиграционния контрол, който преди това беше подала прокуратурата на щата Вашингтон във федералния съд в Сиатъл. Главният прокурор на щата Боб Фъргюсън, обяви, че е постигнал целта си мерките да бъдат обявени за противоконституционни. Към иска впоследствие се присъединиха властите в щата Минесота. Временната забрана за изпълнение на указа ще действа, докато искът се разглежда в съда.
Представителите на властите в САЩ по време на съдебните заседания защитаваха тезата, че щатът няма право да оспорва президентски укази, но съдията не я прие. „Щатът предостави необходимите доказателства“ за това, че указът носи неминуеми и непоправими щети.“
Миналата седмица Тръмп подписа редица укази, затягащи имиграционната политика. Президентът на САЩ възложи на Държавния департамент и министерството на вътрешната сигурност за 120 дни да преустановят действието на програмата за прием на бежанци на американска територия. Той ограничи за 90 дни и влизането в САЩ на граждани на Ирак, Иран, Йемен, Либия, Сирия, Сомалия и Судан.
Решението на федералния съд в Сиатъл подлежи на обжалване, а от Белият дом заявиха, че във възможно най-кратък срок федералното правителство на САЩ ще обжалва постановената временна забрана за изпълнението на имиграционния указ. Президентският говорител Шон Спайсър посочи, че указът има за цел да предпази американския народ и е законен и уместен.
Същевременно знакова конференция за Либия, планирана за средата на февруари във Вашингтон, беше отложена именно заради спорната забрана, която засяга и граждани на Либия, заявиха организаторите ѝ.
В сряда лидерите на политическите групи в Европейския парламент се обявиха против политиката на новия американски президент Донлад Тръмп за ограничения на достъпа в САЩ на гражданите от седем държави в света. Повечето евродепутати заявиха, че ограниченията са произволни и в разрез с основните ценности на западните демокрации, сред които свобода, недискриминация и солидарност.
Групата на социалистите и демократите призова Брюксел да въведе визи за гражданите на САЩ, а лидерът им, Джани Питела, поиска Тръмп да не бъде допускан в ЕС.