Каква оценка заслужава за работата си съдия Наталия Ангелова, чиито преюдициални запитвания до Съда на ЕС в Люксембург се цитират в практиката на евросъда и промениха законодателството у нас? Този въпрос предизвика абсурдно срамен спор в съдийската колегия на ВСС и на финала оценката бе върната за преразглеждане.
Наталия Ангелова от Административен съд – София-град вече влезе в аналите по света и у нас с казусите „Кадзоев”, „Махди”, „Сомова”. Българската съдийка бе първата, поискала от Съда на ЕС тълкуване на общите стандарти и процедури за връщане на незаконно пребиваващи граждани на трети страни. Случаят „Кадзоев” бе гледан от Голямата камара на СЕС, която постанови, че затрудненията на държавите-членки на ЕС по връщането на чужденци на трети държави не може да е за сметка на гражданските им права. Делото „Махди” беше по директивата за връщане на нелегални имигранти и поставяше въпроса за тяхното право на зачитане на човешкото им достойнство. Казусът „Сомова” реши проблема на хиляди пенсионери у нас, защото след решението на Съда на ЕС бе отменено задължението непременно да напускаш работа, за да се пенсионираш.
Затова спорът във ВСС днес наистина бе абсурден и за пореден път онагледи критериите на кадровиците кой съдия е отличен и кой – не дотам.
Всъщност ставаше дума само за две точки в атестацията на съдия Наталия Ангелова за периода 2011-2015 г. Миналата година атестацията е била изготвена по старите законови правила от помощна комисия на Върховния административен съд, която й е дала 96 от общо 100 възможни точки. След промяната в ЗСВ през лятото и конституирането на новата Комисия по атестирането и конкурсите оценката отива там и КАК добавя още 2 точки за правни познания и умения да се организира работата. И в единия, и в другия случай оценката е максималната „много добра”, но КАК предлага тя да е от 98 точки.
Да, ама не! На заседанието на колегията днес бе изтъкнато, че през атестирания период Наталия Ангелова е имала просрочия по дела и не заслужавала двете точки отгоре. Зад това застанаха Галя Георгиева, Мария Кузманова, Димитър Узунов, Светла Петкова. И не отстъпиха.
Лозан Панов, който е работил с нея, призна, че Наталия Ангелова не е най-бързият съдия. Но в същото време тя работи в най-натоварения административен съд в страната, избирана е за „съдия на годината” от Асоциацията на административните съдии, а нейни преюдициални запитвания се цитират в практиката на СЕС. И тази работа изисква прецизност и време. А въпросните просрочия са отчетени от КАК, която именно заради това не е предложила на Ангелова да се даде максимумът от 100 точки. Напразно.
При гласуване „за” по-високата оценка бяха 7, „против” – 4. Законът обаче изисква 8 „за” минаването на всяко кадрово решение. Така атестацията на съдия Наталия Ангелова бе върната за преразглеждане.