Срокът на обявената обществена поръчка за осигуряване на машинно гласуване във всички избирателни секции в страната и в чужбина изтича утре, а оферти няма. Това обяви председателят на Централната избирателна комисия Ивилина Алексиева на пресконференция.
Така повсеместното машинно гласуване (като алтернативна възможност) за парламентарния вот на 26 март е под голям въпрос, въпреки закона и решението на Върховния административен съд.
На 1 февруари ВАС бе категоричен – алтернативният вот трябва да се осигури навсякъде, защото така повелява Изборният кодекс и времето на изключенията от това правило е изтекло. За това съдът отмени решението на ЦИК, с което машинно гласуване трябваше да има само в 500 секции, както беше на изборите за президент.
От служебния кабинет гарантираха, че ще осигурят средства за изпълнението на закона, а на 11 февруари ЦИК обяви обществена поръчка за общо 12 500 устройства с прогнозна стойност 12,5 млн. лв. без ДДС и максимална стойност 15 000 000 лева без включен ДДС. От комисията обаче още тогава си оставиха вратичка, че законът и съдебното решение може и да не бъдат изпълнени, ако няма оферти. Чуха се дори аргументи, че Изборният кодекс говорел за редовни, а не за предсрочни избори, каквито са предстоящите, макар че законът никога не е делял вота по този признак, правилата са едни.
Какво ще стане, ако поръчката за машинното гласуване се провали, предстои да видим. Според някои юристи това прави резултатите от вота атакуеми.