Прокуратурата ще поиска днес постоянен арест за 19-годишния Йоан Матев, който беше задържан за убийството на 15-годишния Георги Игнатов. Игнатов беше открит на 2 юни 2015 година на пейка в столичната Борисова градина със смъртоносна прободна рана от нож. От записите на камерите в района тогава се видя, че момче бяга от мястото на инцидента. Самоличността му обаче не беше установена почти две години, дори след като видеото беше разпространено в медиите.
Убийството на Игнатов е било с мотив грабеж, като Матев е искал да вземе портфейла на Игнатов съобщи директорът на Столичната полиция Младен Маринов.
Според прокуратурата още няма доказателства, че мотивът за убийството е грабеж.
Шефът на столичната полиция заяви,че разследването е стигнало до Матев преди около 5 месеца и била направена уникална по сложност експертиза, благодарение на която докарали младежа до пейката, на която е убит Игнатов.
След разпит на свидетел, разследващите са открили и ножа, с който се предполага, че е извършено убийството. Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че този свидетел е потвърдил и версията, че именно Матев е извършител на престъплението. Свидетелят е от близкото обкръжение на обвиняемия, пред когото той е направил “ извънпроцесуални признания“, каза тя.
Маринов обясни, че братът на Матев е бил също бил задържан и разпитан, но като свидетел и след това е бил освободен. Той не каза дали това е човекът, посочил извършителя и отвел полицаите до оръжието.
19-годишният заподозрян е студент първа година по право в Благоевград.
По информация на медиите, убиецът на Георги е издаден от брат си, а състудент от Югозападния университет е подал сигнал в полицията.
Проверени са над 1400 души, които отговаряли на портрета, изготвен по записите от камерите в района. Ръстът на задържания съответствал на момчето, което се вижда от записа. Маринов добави, че след убийството Матев променил напълно навиците и спрял да ходи на училище, но градският прокурор на София Емилия Русинова поясни, че младежът посещавал училище, в което ходенето не било задължително.