Върховният административен съд отхвърли жалби на българи, живеещи в Германия и в САЩ, срещу определените от ЦИК секции за гласуване.
Д-р Антоанета Тончева от Германия оспорваше решението секции да се откриват само в градовете, където има дипломатически и консулски представителства, както и в бюрата на почетните консули.
Мартин Петранов и Невена Кесякова – живущи, съответно в Ню Джърси и Флорида, САЩ, атакуваха неоткриването на секции извън дипломатически и консулски представителства въпреки наличието на повече от 60 заявления.
За казуса в Германия Нина Докторова, Диана Гърбатова и Татяна Хинова от ВАС заявяват, че законът е спазен. И обясняват – макар че във Федерална Република Германия като член на ЕС секции се разкриват и при наличието на 60 подали заявление за гласуване, в случая с вербална нота държавата е дала съгласие българите да гласуват само в представителствата и в бюрата на почетните консули. Затова секции са открити само в Берлин, Мюнхен, Франкфурт на Майн, Хамбург, Магдебург, Мюнстер, Дармщад и Щутгард. Жалбата на д-р Тончева е отхвърлена.
Решението за секциите в САЩ е идентично. Като съставът на ВАС заявява, че в този случай – държава извън ЕС законът позволява откирване на секции извън дипломатическите и консулски представителства, но по преценка на дипломатите и макар това правило да е било атакувано пред Конституционния съд, впоследствие жалбата е оттеглена.