Днес е проведена работна среща между Сотир Цацаров и Лаура Кьовеши, съобщи прокурорският пресцентър.
Румънският прокурор „Антикорупция“ е на посещение у нас по покана на председателя на ВКС Лозан Панов. В сряда тя бе приета от президента Румен Радев, вчера в зала „Тържествена“ на Съдебната палата изнесе лекция за румънския опит в битката с корупцията. На тази конференция нямаше представители на държавното обвинение.
Ето съобщението за днешната среща:
„Днес, 17 март 2017 г., в Съдебната палата – София, се проведе работна среща между главния прокурор на Република България Сотир Цацаров и Лаура Кьовеши, главен прокурор на румънската Национална антикорупционна дирекция. Срещата се осъществи по покана на г-н Цацаров. В нея участваха още посланикът на Република Румъния Н. Пр. Йон Гъля и прокурор Анка Журма, а от българска страна – Румяна Арнаудова, ръководител на Звено „Антикорупция“, градският прокурор Емилия Русинова и административният ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев.
Основна тема на разговор бяха правомощията на двете прокуратури при разследване на корупционни престъпления. Обсъден бе проблемът с имунитета на кандидатите в местни и национални избори и членове на парламента. В Румъния кандидатите не се ползват с имунитет, а народните представители нямат такъв като защита срещу обвинения, а само срещу задържане и други мерки на процесуална принуда. Румънските прокурори представиха измененията в наказателния процес от 2014 г., според които след провеждане на начално предварително изслушване съдът не разполага с правото да връща делата на прокуратурата. Г-жа Кьовеши съобщи данни, според които от внесени 323 обвинителни акта, през 2016 г. съдът е върнал едва 4 дела заради процесуални нарушения. Предмет на дискусия бяха и сроковете за получаване на разрешение за използване на специални разузнавателни средства /72 часа у нас, макс. 2 часа в Румъния, от дежурен съдия/. Прокурор Кьовеши акцентира на начина на назначаване на полицейски служители в ръководената от нея дирекция /295 при 165 прокурори/ – при пълна служебна независимост от Министерство на вътрешните работи. Дирекцията разполага и със собствени експерти /вещи лица/, за разлика от българската прокуратура.
Участниците в срещата обмениха опит в работата на правоохранителните органи и системата на съдебната власт и изразиха желание за по-тясно сътрудничество.“