Обвинението трябва да е самостоятелно звено, смята Проданов
Ако искаме ефективно правосъдие, прокуратурата в България трябва да е независима. Това заяви пред БТВ Константин Проданов, председател на АБВ пред bTV .
Той участва в предаването заедно с лидера на Нова Република Радан Кънев, който е традиционен радетел за радикална реформа на съдебната власт. Кънев се обяви за въвеждане на румънсккия антикорупционен опит, след сериозни разговори с политическите партии. Любопитни възгледи по темата съдебна реформа изказа лидерът на АБВ, доколкото той все още рядко е чуван по темата.
„Румънският модел на правосъдие ми харесва до толкова, защото те все пак успяха да вкарат корумпирани политици в затвора. В България има много такива кандидати, които трябва да бъдат пратени, образно казано, „на втория етаж при Бай Ставри“, ако мога да цитирам класическия герой на Тодор Колев. Не ми харесват обаче опитите за механично пренасяне на румънския модел в България, най-малкото защото там прокуратурата е подчинена на изпълнителната власт. Представяте ли си ако тук прокуратурата е подчинена на Бойко Борисов и Цветан Цветанов? Нашата визия е, че обвинението не трябва да е подчинено на изпълнителната власт, а да е самостоятелно звено“, посочи Проданов.
„Безспорно обаче, настоящият централизиран модел на прокуратура, който имаме, не е работещ. Нашата коалиция има много радикални идеи за промяна в това отношение, заяви новият председател на АБВ.
Първо искаме свикването на Велико народно събрание, което да отмени института на ВНС, защото в момента обществените взаимоотношения се развиват, но правната уредба не може да ги следва заради този тромав механизъм на промяна.
На второ място искаме да се промени механизмът на избор на Главния прокурор и да се избира той от президента или от парламента, и да му се намали мандатът.
Искаме също да се отмени несменяемостта на прокурорите“, обяви още Проданов.
Той коментира и опитите на 43-то Народно събрание да предприеме стъпки към реформа на правосъдието. „Твърденията, че АБВ е бламирала реформата в предходния парламент, са категорично неверни. Намирам за леко дразнещо, че десните партии претендират за едва ли не ексклузивност по отношение на съдебната реформа, и че те едва ли не се представят като изначалната и първична истина в тази сфера. Трябва да седнем и да говорим. Ние имаме интересни предложения, те също. Но пак ще се върна на румънския модел, той не е панацея. С годините той показа, че освен да вкарва доста политици в затвора, успя да се превърне и в механизъм за разчистване на политически сметки“, посочи Проданов.