Проектът за българското гражданство бил изготвен от работна група към правосъдното министерство и съгласуван с правния съвет на президентството, заяви Митрова
Финалният вариант на законопроекта за българското гражданство, който изискваше 3-месечна уседналост за участие във всички избори, е бил качен за обществено обсъждане без да е съгласуван с министъра на правосъдието. Това заяви зам.- министър Деница Митрова.
Проектът е бил изготвен от работна група към правосъдното министерство и съгласуван с правния съвет на президентството, каза още тя. Така Митрова отхвърли версията на уволнения шеф на Съвета по законодателство Любомир Талев, че проектът е бил спуснат от президентството. Но тъй като изявлението й приключи без право на въпроси останаха неизяснени още детайли от сагата, свързана с подготовката на законопроекта.
„От името на Министерството на правосъдието заявявам ясно и категорично, че проектът за закона е готвен от експерти към министерството и впоследствие е обсъден с правния съвет към президента. Законопроектът бе качен за обществено обсъждане на интернет страницата на министерството от директора на дирекция „Съвет по законодателството“ в нарушение на действаща заповед от 17 март 2017 г. и без да бъдат изпълнени мои разпореждания във връзка с редакцията на текстовете, касаещи изборните права на българските граждани“, коментира Митрова. Тя е указала спорните текстове, свързани с уседналостта, да са в унисон с действащите изборни правила.
От думите й се разбра, че предложените текстове е трябвало да са в унисон с разпоредбите на чл. 350 и 396 от действащия изборен кодекс, отнасящи до уседналостта на български граждани, както в Р България, така и на територията на всички държави членки на ЕС.
В нито един момент от работата по проекта не е било обсъждано отпадането на глас на българите извън граница, каза заместник-министърът. Митрова повтори тезата, че проектът е бил качен за обществено обсъждане без да бъдат изпълнени указания й за текстовете, свързани с Изборния кодекс.
Според Талев всичко е било съгласувано и с министъра на правосъдието Мария Павлова, и с ресорния й заместник – Митрова. От министерството на правосъдието твърдят още, че уволненият дирктор се е опитал да направи още едно нарушение и ден след качването на законопроекта за обществено обсъждане се е опитал да започне съгласувателна процедура в нередактирания вариант на проекта. „Това е видно от водената от него кореспонденция с други дирекции на министерството“, заяви Митрова и потвърди позицията на министерството, че с действията си Любомир Талев е целял уронване престижа на ведомството
Бившият правосъден министър Екатерина Захариева обеща пред bTV, че щe върне на работа уволнения директор. Абсурдно е да бъде уволнен служител заради това, че си e вършил работата, каза тя, очевидно просветена, че ще е новият – стар министър на правосъдието, след като бъде сглобен кабинета „Борисов”3. Според Захариева предложения от служебния кабинет законопроект бил голям „гаф“, въпреки, че имало и някои добри предложения в него.