След като вчера „Федерация на потребителите в България“ и Сдружение „Гражданско движение ДНЕС“ и омбудсмана Мая Манолова, дадоха на съд решението на регулатора за шоковото увеличение цените на природния газ, днес прокуратурата удари акта на КЕВР за нови по-високи цени на водата.
ВАП поиска отмяна на решението поради неговата незаконосъобразност.
Според Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги комисията регулира цените чрез норма на възвръщаемост, като определя целева норма на възвръщаемост при отчитане на специфичните условия във всеки В и К оператор, като взема предвид социалната поносимост на цената на В и К услугите, изискванията за бъдещи капиталови разходи и показателите за финансова стабилност, посочват от прокуратурата.
Вместо КЕВР самостоятелно да определи норма на възвращаемост, комисията възприема директно величината 17 процента възвръщаемост на собствения капитал на „Софийска вода“ АД, определена с договор за концесия за предоставяне на водоснабдителни и канализационни услуги на територията на Столична община между Столична община и „Софийска вода“ АД.
Налице е противоречие на мотиви, тъй като от една страна се приема, че е налице законов ред за определяне на нормата на възвръщаемост на собствения капитал, а от друга, този ред не се спазва с аргумент, че в договор е налице клауза, която пречи на приложението на закона, добавят от прокуратурата.
Ето какво гласи съобщението на прокуратурата:
„Върховна административна прокуратура протестира пред Административен съд София – град решението на КЕВР от 29.03.2017г., с което бе одобрен а бизнес план за дейността на „Софийска вода“ АД като В и К оператор за регулаторен период 2017 г. – 2021 г., при прилагане на метод на ценово регулиране „горна граница на цени” и утвърждава, считано от 01.04.2017 г., цени на водоснабдителните и канализационните услуги за 2017 г. и одобрява цени на водоснабдителните и канализационните услуги за 2018 – 2021 г.
Според чл.13, ал.2, т.2 и ал.4 ЗРВКУ комисията регулира цените чрез норма на възвръщаемост, като определя целева норма на възвръщаемост при отчитане на специфичните условия във всеки В и К оператор, като взема предвид социалната поносимост на цената на В и К услугите, изискванията за бъдещи капиталови разходи и показателите за финансова стабилност.
Вместо КЕВР самостоятелно да определи норма на възвращаемост, комисията възприема директно величината 17% възвръщаемост на собствения капитал на „Софийска вода“ АД, определена с договор за концесия за предоставяне на водоснабдителни и канализационни услуги на територията на Столична община между Столична община и „Софийска вода“ АД.
Налице е противоречие на мотиви /по същество приравнено на липса на такива/, тъй като от една страна се приема, че е налице законов ред за определяне на нормата на възвръщаемост на собствения капитал, а от друга, този ред не се спазва с аргумент, че в договор е налице клауза, която „пречи“ на приложението на закона.
При издаване на акта е допуснато противоречие с целта на закона. С решението КЕВР не изпълнява задължението си по чл.5, ал.3 ЗРВКУ да регулира цените на В и К услугите, извършвани от „Софийска вода“ АД, а по същество е насочено към създаване на условия за изпълнение на договора за концесия между Столична община и „Софийска вода“ АД.“