Членството в Европейския съюз не е от значение, обяви Ердоган
Въпреки очакванията, че на 19 април извънредното положение в Турция ще бъде прекратено, за трети път спазването на човешките права, бе отложено. Властите на Турция удължиха с още три месеца извънредното положение в страната, чиито срок изтичаше утре, съобщи агенция Фокус, цитирайки Reuters.
Извънредното положение бе удължено на фона на хиляди протестиращи снощи по улиците на Истанбул срещу резултата от референдума за въвеждане на президентска система в Турция, в който хората, отговорили с „да“, печелят с незначителна преднина, съобщи БНТ.
Около 2000 протестиращи се събраха в Бешикташ в центъра на Истанбул и скандираха: „Крадец, Убиец, Ердоган!“ Други дрънкаха с тенджери в знак на протест. В Кадъкьой, квартал в азиатската част на града, хиляди демонстранти развяваха плакати, на които пишеше: „Не“-то не е приключило, а тепърва започва.“ Организаторите на демонстрацията обясниха, че хората са против измамите, несправедливостта и кражбата на гласове.
Протести имаше и в други квартали на Истанбул, в столицата Анкара и в Измир.
Членството в Европейския съюз не е от значение за Турция, заяви Ердоган. Ако трябва, ще се проведе референдум за прекратяване на преговорите за присъединяване към Европейския съюз, каза той.
Той каза също, че Турция не признава докладите на наблюдателската мисия на ОССЕ, добавяйки, че някои държави от ЕС се противопоставят на конституционните промени повече от опозицията в страната.
В първата оценка на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), се посочва, че референдумът на 16 април не е съответствал на демократичните норми.
„Очакваме заключителния доклад на ОССЕ, като разбираме, че изготвянето му ще отнеме няколко седмици“, посочи в изявление говорителят на Държавния департамент Марк Тонър.
От „Хюман райтс уоч“ пък обявиха, че референдумът се е състоял на фона на безпрецедентни репресии.
„Прекомерно съсредоточаване на власт в ръцете на президента на Турция – такъв ще бъде резултатът от референдума, състоял се в условията на безпрецедентни политически репресии“, се казва в изявление на организацията, цитирана от ТАСС.
Президентът и правителството, които ръководеха при режим на извънредно положение, контролираха медиите и направиха всичко възможно опозиционните журналисти и лидерите на прокюрдската опозиция да бъдат вкарани в затвора, посочва Хюман райтс уоч.