Съдията от СРС Петко Петков събори в съда отказа да бъде назначен за постоянен преподавател в Националния институт на правосъдието.
Решението на съдия Десислава Корнезова от Административен съд – София-град е категорично: управата на НИП е отхвърлила кандидатурата на Петков в нарушение на принципите за мотивираност, прозрачност и равен достъп. За това отменя решението от 11 ноември м.г., когато с гласовете на Сотир Цацаров, Георги Колев, Мария Кузманова и Незабравка Стоева от Управителния съвет на НИП, Петков не бе избран за постоянен преподавател по наказателно право и процес. И осъжда института да плати разноските на Петков по делото. В същото време съдия Корнезова обяснява – връщането на преписката за ново произнасяне от управата на НИП би било безсмислено – випуск 2016-2017 г. е пред завършване на обучението си, а за новия випуск ще се обяви нов конкурс в нова процедура. И все пак – освен че обявява отхвърлянето на Петков за незаконно, решението предупреждава при избора на преподаватели занапред да се спазват правилата. А не да се търсят аргументи всякакви, само и само да бъде „отрязан“ конкретен нехаресван кандидат.
Сагата с отхвърлянето на бившия зам.-министър в екипа на Христо Иванов и настоящ съдия Петко Петков е известна. Миналата есен са проведени две процедури за избор на постоянен преподавател по наказателно право и процес в НИП – едната през септември, втората през октомври. И в двете той е класиран първи от специално назначена комисия. През септември обаче директорът на НИП предлага Петков и другият класиран за постоянен преподавател по гражданско право и процес да не бъдат назначавани, защото имат неизписани дела. Управата на НИП не назначава само Петков. Във втората процедура, през октомври, той получава само суперлативи от оценяващата комисия, прилага и справка, че няма неизписани дела. Но отново е отхвърлен след намеса на главния прокурор Сотир Цацаров, член на УС на НИП. Цацаров заявява, че със справката се замаскирал „системен проблем“ при този конкретен магистрат и иска Петков да бъде проверен от Инспектората. С 4 срещу 3 гласа (на Лозан Панов, Екатерина Захариева и Сашо Пенов) бившият зам.-министър е отхвърлен, а на негово място е избрана втората класирана Полина Величкова.
Именно това решение на УС на НИП бе атакувано в съда. Решението на Десислава Корнезова не е окончателно, може да се оспори пред ВАС.