Последни новини
Home / Избрано / Може да работите и на друго място, ако имате срочен трудов договор

Може да работите и на друго място, ако имате срочен трудов договор

Defakto.bg

Автор Тодор Капитанов, юрист

Попитахте дали работник, назначен на срочен трудов договор в една фирма, може да бъде назначен на допълнителен трудов договор в друга фирма с работно време до 5 дни или 40 часа месечно и повече.

Отговор:  Няма законова пречка работник, който е назначен на срочен трудов договор, да работи допълнително в друго предприятие по т. нар. външно съвместителство, стига да не се нарушава задължителната междудневна и седмична почивка, предвидена в закона.

Работникът (служителят) може да сключва трудови договори и с други работодатели за работа извън установеното за него работно време по основното трудово правоотношение, освен ако не е уговорено друго в индивидуалния му договор по основното трудово правоотношение. Допълнителният труд е забранен за работници (служители), които работят при специфични условия, и рисковете за здравето им не могат да бъдат отстранени или намалени – за работа при същите или други специфични условия, както и за работи, определени в закон или в акт на МС.

Максималната продължителност на работното време по договор за допълнителен труд заедно с работното време по основния договор при подневно изчисляване не може да е повече от 40 часа седмично – за непълнолетните работници, и 48 часа седмично – за останалите. При изрично писмено съгласие пълнолетните работници могат да работят и повече от 48 часа. Писменото съгласие се дава на работодателя по допълнителния договор, като работното време се изчислява за не повече от 4 месеца. Винаги при полагане на допълнителен труд работното време не може да нарушава непрекъснатата минимална междудневна 12-часова и седмична 48-часова почивка. При сумирано изчисляване на работното време непрекъснатата седмична почивка е не по-малко от 36 часа.

Трудов договор може да се сключва и за работа през определени дни от месеца. Когато работникът работи при един работодател общо не повече от 5 работни дни или 40 часа в месеца последователно или разпокъсано, времето не се признава за трудов стаж.

Справка:

Член 111, 112, 113 и 114 от Кодекса на труда.

 

Авторът е юрист, изпълнителен секретар на КНСБ, консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор

 

 

About De Fakto

Проверете също

Президентът продължава консултациите с политическите сили, но без  „Ново начало“ на Делян Пеевски

Президентът Румен  Радев продължава консултациите с политическите сили, на без  „Ново начало“ на Делян Пеевски. …

Парламентът единодушно създаде временна комисия за изработване на правилника си

Народното събрание създаде временна комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.