След като вече оспори новата цена на водата в столицата, Върховна административна прокуратура е протестирала в съда и решението на КЕВР ( от 31.03.2017 г.), с което бе повишена цената на природния газ с 29,6% от 01 април. Виктор Малинов от Върховната административна прокуратура оспори пред съда решението за повишаването на цените на природния газ и настоява това решение на Комисията за енергийно и водно регулиране да бъде отменено. Решението е взето в нарушение на административното производство, правила, без обществено обсъждане в нарушение на закона, става ясно от протеста, публикуван от ВАП.
Той е подаден пред Административния съд – София-град.
На 11 април 2017 г. Върховната административна прокуратура оспори решението на КЕВР за цената на водата в София, продължава проверката и по решението за поскъпването на парното, напомнят оттам.
Омбудсманът Мая Манолова вече атакува „парното“ в съда. Тя обжалва и новата цена на парното.
Ето съобщението на прокуратурата за днешния протест:
„Днес, 21 април 2017 г., Върховна административна прокуратура протестира пред Административен съд София – град решението на Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ от 31.03.2017 г., с което считано от 01.04.2017 г. цената на природния газ се повишава с 29,6%.
С протестираното решение на КЕВР са утвърдени цените, по които обществения доставчик „Булгаргаз“ ЕАД продава природен газ: до крайните снабдители на природен газ и всички клиенти, присъединени към газопреносната мрежа и към мрежа ниско налягане; на „Овергаз Мрежи“ АД, в качеството му на краен снабдител на природен газ и цени за продажба на природен газ от крайните снабдители на клиенти, присъединени към съответните газоразпределителни мрежи.
През второто тримесечие на 2017 г. клиентите на „Булгаргаз“ ЕАД ще плащат съответно по 370.98 или по 363,26 лева за 1000 куб. метра без акциз, ДДС и такса за пренос (19,73 лева за 1000 куб. м.). През първото тримесечие цената на суровината беше 280,21 лева за 1000 куб. метра.
Считано от 1 април 2017 г. се въвежда и промяна в цената, по която се продава природен газ на „Овергаз Мрежи“ АД в размер на 381.78 лв./1000 nm3 (без акциз и ДДС), вкл. по 18.52 лв./1000 nm3. поради предизвиканите допълнителни разходи.
В съответствие с конституционните прерогативи на прокуратурата да следи за спазване на законността и в съответствие с правомощията по чл.16, ал.1, т.1 АПК е подаден протест против решението на КЕВР.
От ВАП са установени съществени нарушения на административнопроизводствените правила, тъй като при произнасянето на КЕВР не са отчитани обстоятелства, чието изясняване е дължимо по закон и е счетено за необходимо от самия орган.
Решението е по повод подаденото от „Булгаргаз” ЕАД заявление за утвърждаване на цени за ІI-то тримесечие на 2017 г.,
В изпълнение на решение на КЕВР от 20.03.2017 г. са изискани и получени данни от „Булгаргаз“ ЕАД /купувач на природен газ/ и от „Петрокелтик“ ООД /продавач/.
На откритото заседание, проведено на 28.03.2017 г. въпросната информация не е обсъждана от КЕВР, а почти безкритично е прието изявлението на обществения доставчик, че условията на чл.17, ал.5 от Наредбата са практически неприложими /при това без да се уточнява, че все пак са спазени/.
При проверката на ВАП са разкрити противоречия с материалноправни разпоредби /Наредба № 2 от 19.03.2013 г. за регулиране на цените на природния газ/, изискващите спазване на принципа за най-ниски разходи при образуване на цената на природния газ на вход на газопреносните мрежи.
Според ВАП са нарушени и основни принципи на ЗЕ – на прозрачността за определяне на цените, за възстановяване на икономически обоснованите разходи на дейността на енергийните предприятия, защото решението не съдържа всички конкретни цифрови величини и начина, чрез които са определени ценовите компоненти и не е ясен начинът на образуването им.
От ВАП е констатирано и, че решението на КЕВР противоречи с целта на закона, тъй като на практика се потвърждава /със съвсем минимални корекции и при допуснатите нарушения/ заявлението на „Булгаргаз“ АД и извършеното не е в унисон и с целите по чл.2 ЗЕ, и с основните, ръководните начала за дейността на независимия държавен орган, чиято дейност се осъществява по силата на закона въз основа на независимост, безпристрастност, професионализъм, почтеност, последователност, публичност и прозрачност
Описаните нарушения, допуснати при издаване на протестирания акт водят до незаконосъобразност в цялост, поради което ВАП иска пълна отмяна на решение № Ц-5/31.03.2017 г. на КЕВР .“