Делото тръгва по сигнал срещу Сашо Дончев заради жалбта му до ЕК
Звеното „Антикорупция“ на Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство срещу членове на комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), съобщи прокурорският пресцентър. Рзследванете е за престъпления по служба.
Делото е възложено на екип от следователи от Следствения отдел на Софийска градска прокуратура. Със съдействието на ДАНС се извършват “ Агенти на ДАНС и прокурори влязоха в сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране, където извършват обиски и действия по изземването на документи.
Зам.главният прокурор Борислав Сарафов обяви, че действията не са свързани със сегашното ръководство на КЕВР, но не изключва след време и това да стане. Засега проверката обхваща периода 2015 , 2011 година. Имена не се сочат. “ Става въпрос за сключени неизгодни сделки от членовете на КЕВР, а не на частни търговски дружества, казва Борислав Сарафов. „По-скоро обект на разследване са държавни служители, членове на комисията, които са накърнили националния интерес с неизгодни сделки и пропускат да изпълнят задълженията си по служба“, добавя той.
На мушка на разследването е и последното увеличение на цените на газа, водата и парното. Тук прокуратурата проверява дали са извършени длъжностни престъпления. „Предмет на разследване в тази насока е наличието на действителна обоснованост на цените от страна на крупните енергийни доставчици“,казват от държавното обвинение, което вече протестира пред съда решенията на КВЕР за газа и водата в София
Интересно е и друго – на мушката на досъдебното производство може да се окаже и и шефът на „Овергаз“ Сашо Дончев (издател и на в. „Сега“), става ясно от съобщението. То тръгва по сигнал от 16 януари, за който днес прокуратурата не съобщава подробности. Сигналът още на 20 април е публикуван от агенция БГНЕС и оттам се вижда, че той е срещу подадената от изпълнителния директор на „Овергаз инк“ Сашо Дончев жалба до Еврокомисията за злоупотрба с господстващо положение на държавните дружества „Български енергиен холдинг“, „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“.
Преди да прати сигнал до ЕК Сашо Дончев подава жалба до ДКЕВР, защото на представляваното от него дружество не е предоставен достъп до газопреносната система и до хранилището в „Чирен“. „В задълженията на регулатора е разглеждане на жалби и произнасяне по тях в двумесечен срок. Въпреки, че комисията е била сезирана надлежно, в законния срок членовете ѝ не са се произнесли по подадената жалба и не са взели каквото и да е решение“, казват от прокуратурата. И изтъкват, че от бездействието на „длъжностни лица от ДКЕВР, които заемат отговорно служебно положение“, може да настъпят немаловажни вредни последици.
Прокуратурата в случая обследва и вливанията на дружества в „Овергаз мрежи“ АД през март 2015 г. Сделките минават за одобрение през КЕВР, а сега прокуратурата ще разследва дали „действията на регулатора в тази насока не са довели до запазване на необосновано висока продажна цена на газта“.
Любопитно е, разбира се, че прокурорското съобщение идва насред текущия скандал за срещата между Сотир Цацаров и Сашо Дончев в офиса на Гергов и разменяните там послания, включително за работата на медиите и финансирането на „Да, България“, от който дотук последва оставката на Гергов от ръководството на БСП.
Ето пълното съобщение на прокуратурата:
„Днес, 24.04.2017 г., СЗ“Антикорупция“ – СГП образува досъдебно производство срещу длъжностни лица – членове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), за престъпления по служба.
Досъдебното производство е образувано по повод постъпил на 16.01.2017 г. сигнал до главния прокурор. Главният прокурор е изпратил сигнала на Софийска градска прокуратура – СЗ “Антикорупция“, по компетентност. Сигналът е изпратен и до председателя на Народното събрание, до министър – председателя, до министъра на вътрешните работи и до председателя на ДАНС. До настоящия момент на прокуратурата не са известни предприетите от тях действия.
След постъпването на сигнала в СГП е извършена проверка на твърденията в него от екип прокурори. Разследването, образувано днес в резултат на проверката, трябва да установи дали членовете на независимия регулатор са изпълнявали задълженията си за контрол по отношение на изпълнението на основни елементи от бизнес програмите на газоразпределителните дружества и дали действително направените инвестиции от тези дружества отговарят на заявените от тях и утвърдени от КЕВР. Изпълнението на тези задължения /контрол за съответствие на действително направени инвестиции в газоразпределителните мрежи със заявените в утвърдените от КЕВР бизнес планове/ има пряко отношение върху цената на газта за крайния потребител. Предмет на разследване ще бъде и осъществено през март 2015 г. вливане на търговски дружества в „Софиягаз” /впоследствие „Овергаз мрежи” АД/ и по-точно дали действията на КЕВР в тази насока не са довели до запазване на необосновано висока продажна цена на газта.
Друга насока на разследването е свързана с подадена на 20.01.2011 г. от „Овергаз Инк“ АД до ДКЕВР жалба срещу „Булгартрансгаз“ ЕАД, за непредоставяне на достъп до газопреносната система и до ПГХ „Чирен”. В задълженията на регулатора е разглеждане на жалби и произнасяне по тях в двумесечен срок. Въпреки, че Комисията е била сезирана надлежно, в законния срок членовете й не са се произнесли по подадената жалба и не са взели каквото и да е решение. Това е довело до образуване на дело за злоупотреба с господстващо положение пред Европейската комисия срещу БЕХ, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“, което към момента не е приключило. От бездействието на длъжностни лица от ДКЕВР, които заемат отговорно служебно положение, могат да настъпят немаловажни вредни последици, изразяващи се както в налагане на финансови санкции, така и в разстройване на енергийната система на държавата.
Преценява се и евентуалното извършване на длъжностни престъпления при последното определяне на цените на газта, топлоенергията и водата /за гр. София/, довело до значителен ценови скок за крайния потребител. Предмет на разследване в тази насока е наличието на действителна обоснованост на цените от страна на крупните енергийни доставчици.