Два сценария за избор на наследника на Георги Колев
Кога да стартира процедурата за избор на нов председател на Върховния административен съд? А оттам и кой съдебен съвет – действащият или новият (който би трябвало да заработи през октомври) с гласуване ще определи наследника на Георги Колев в троицата на „големите” в Темида?
Отговорът на тези въпроси се очаква да даде съдийската колегия на ВСС във вторник. В дневния й ред е обсъждане на „хронограма по процедура за избор на председател на ВАС”.
Вариантите са няколко, а кадровиците не са единодушни. Според едни отговорният вот трябва да се реши от сегашния съвет. Според други не е редно и прилично подобен ключов избор да се прави в последните дни от мандата на действащия ВСС (изтичащ на 3 октомври), който ще наложи на идващата смяна своя избраник начело на Върховния административен съд за идните 7 години.
Залозите са големи.
Залозите
От една страна, в последния си доклад Еврокомисията бе категорична – двата избора на управленци в съдебната власт – на ВСС и на шеф на ВАС, ще са решаващи за оценката на независимостта, прозрачността, отговорността. И, съответно за по-нататъшната съдба на мониторинга върху правосъдието.
От друга, макар и „пръв сред равни”, председателят на ВАС е визитката, лицето на административното правосъдие, в чиито ръце са делата на гражданите срещу властта. И понякога задава тона му.
От трета, нито един от изборите на „тримата големи” – било то главен прокурор или председатели на ВКС и ВАС в най-новата ни история не е минавал без, меко казано, консултации с останалите власти. А новото управление на държавата се кове, съставът на кабинета „Борисов”-3 още не е гласуван, коалициите по интереси в 44-о НС се оформят. Впрочем, въпреки суматохата, съдебните кадровици знаят до кого да се допитат за бъдещия председател, не им е за първи път.
В надпревара
В същото време двата вота – за ВСС и за председател на ВАС някак се припокриват и догонват. А пък едните (членовете на съдебния съвет) трябва да изберат другия (наследника на Георги Колев). Трудна задача, а?
Вотът за нов ВСС от професионалната квота е в ход и след 17 юни 11-те нови кадровици, излъчени от съдиите, прокурорите, следователите, ще са известни. И ще чакаме парламентът да посочи своите 11 за ВСС. Макар че законът ги задължава да го направят най-късно през септември (един месец преди да изтече мандатът на действащия съвет), хич не е сигурно, че това ще стане. Последните промени в Конституцията вече изискват 2/3 мнозинство в парламента за този избор, т.е. по 160 депутатски гласа зад всеки от 11-те членове на ВСС.
На този фон трябва да стартира и изборът за председател на ВАС, изисква го законът.
Правилата
В последната си редакция, в сила от 9 август м.г., Законът за съдебната власт предвиди процедурата за избор на „тримата големи” да се открива не по-рано от шест и не по-късно от четири месеца преди изтичането на 7-годишния мандат.
Предложения за кандидати за председател на ВАС могат да правят минимум трима от съдийската колегия на ВСС, министърът на правосъдието и пленумът на Върховния административен съд. Като предложенията се правят в четирите поредни заседания, следващи това, на което е открита процедурата.
После текат срокове за представяне на концепции и на наръч документи, изслушване на кандидатите пред пленума на ВАС, който изразява становище за всеки от тях, депозиране на писмени въпроси и становища от неправителствени организации, съсловните сдружения на магистрати, научни организации и вузове. На финала е изслушването пред пленума на Висшия съдебен съвет и, съответно, гласуването.
„Тримата големи”, сред които и председателят на ВАС, се избират с минимум 17 „за” от гласовете в 25-членния съдебен съвет. При повече от двама кандидати и недостигане на този праг, се провежда балотаж между първите двама. Ако бъде излъчен победител, се изпраща предложение до президента, който назначава председателя със свой указ. И може да отхвърли излъчен от ВСС кандидат, но само веднъж. Досега това не се е случвало.
Случвало се е обаче друго – новият съвет да анулира избора на стария и да извърши нов, преди да се е произнесъл президентът. Така през 1998 г. бе отменен изборът на Бойко Рашков за главен прокурор и вместо него на поста се възкачи Никола Филчев.
Старт през май, избор през септември?
Как стоят нещата конкретно с Георги Колев?
Той е избран на 15 ноември 2010 г., встъпва в длъжност на 3 декември 2010 г., но подписва акт за встъпване на 22 ноември 2010 г. Оттогава се брои и началото на мандата му.
Така най-ранният момент за старт на процедурата за нов председател на ВАС е 22 май, най-късният – 22 юли.
Във всички случаи процедурата трябва да се открие от действащия ВСС, при „късния” старт обаче самият избор ще се проведе от новия ВСС, ако е формиран дотогава в пълен състав. Ако ли не, старият продължава до встъпването на новия.
Най-обсъжданият вариант от хронограмата е процедурата да бъде открита от пленума на ВСС на заседанието му на 25 май, четвъртък.
Тогава номинации за кандидати ще се правят през юни – съответно на заседанията на пленума на 1, 8, 15 и 22 юни.
През юли текат сроковете за документи, концепции, доклади на комисиите на ВСС и т.н.
Във ваканционния август следва почивка.
А на 21 септември пленумът на съдебния съвет изслушва кандидатите и провежда избор.
При другите варианти всичко се измества с по един месец и изборът се прави в края на октомври или на ноември.
Съдия или кандидат „отвън”?
Въпросът се поставя винаги при избор на някой от „тримата големи”. Конкретно за председателя на ВАС се е случвало и едното, и другото.
Първият председател Владислав Славов дойде от магистратските среди, но не съдийски – преди да оглави Върховния административен съд той бе зам.-главен прокурор.
Следващият Константин Пенчев, със съдийска биография зад гърба си, в момента на избора му за председател на ВАС беше депутат.
Георги Колев пък влезе във Върховния административен съд от друга председателска позиция – на СГС, където не довърши мандата си.
За предстоящата надпревара отдавна се спрягат различни имена, но кои са същинските кандидати със сигурност ще се разбере през юни (или по-късно, зависи от вариантите).
Едно от имената на евентуалните претенденти вече бе публично огласено. Бившият правосъден министър и настоящ лидер на „Да, България” Христо Иванов предупреди, че за поста се стяга Димитър Узунов, сега представляващ ВСС, бивш председател на районния съд в Сандански, ключов играч на мнозинството. Наистина, Узунов не е съдийствал на други нива – окръжно, апелативно, върховно. Но това никога не е било решаващо и никого не е спирало. А в този съвет 17-те гласа за него изглеждат почти гарантирани (ако наистина той е „Кандидадът” и гласува за себе си).
Чували сме да се говори и за Меглена Кунева, и за декана на юридическия факултет на СУ проф.Сашо Пенов.
Напоследък изниква и ново име – на съдията от ВАС, председател на Второ отделение на съда Георги Чолаков.
Впрочем, въпросът „вътрешен” или „външен” ще е победилият кандидат далеч не е най-важният.
Същностният е КАКЪВ ще е той – уважаван юрист, чиято почтеност, професионализъм и независимост са извън съмнение? Или избраник и наместник на конюнктурата – не за първи, за пореден път.