Парламентът създаде временна комисия по искането за сваляне на имунитета на лидера на „Воля“ и зам.-председател на НС Веселин Марешки. В комисията влизат 10 депутати, председател е Христиан Митев от Обединените патриоти.
Дотук се стига, след като на 27 април главният прокурор Цацаров поиска имунитета на Марешки, за да продължи наказателното дело срещу него за изнудване и лека телесна повреда на общинския съветник във Варна Костадин Костадинов. Народният избраник не пожела сам да се откаже от защитата си, а в такива случаи парламентарната практика предвижда създаването на временна комисия, която да даде становище за основателността на искането. Откакто Конституцията предвиди възможност депутатите доброволно да се отказват от имунитета си, подобни комисии не са създавани.
След днешното решение Веселин Марешки заяви, че все пак сам ще се откаже от защитата си и ще го направи на първото заседание на временната комисия. Но искал да има време и трибуна, за да представи своята версия.
В началото на годината делото срещу настоящия зам.-председател на парламента бе в съдебна фаза и пред приключване във Варна. След това обаче самият съдия Светлозар Георгиев стана обвиняем за опит да въздейства върху прокурор и се оттегли от всички дела. Георгиев вече бе оправдан на първа инстанция в СГС. Но делото срещу Марешки във Варна бе прекратено заради имунитета му и препратено по компетентност на Софийския градски съд. Процесът не може да стартира, докато не падне депутатската защита срещу наказателно преследване.