Съдийската колегия се раздели на 9 срещу 3 по казуса „Люба Петрова“
Искането на главния прокурор Сотир Цацаров за ново отстраняване от длъжност на съдийката от Раднево Люба Петрова роди принципен спор в съдийската колегия на ВСС. Съпроводен, за жалост и с не принципни, а абсолютно лични нападки.
Спорът бе дали при вземането на подобни отговорни решения е достатъчно формално искане от главния прокурор, съпроводено с посочване на повдигнатото обвинение или са нужни и още данни. Които да сочат, че става дума за умишлено престъпление, пряко свързано със съдийската дейност, а не например за нарушение (за което магистратите имат функционален имунитет).
С 9 срещу 3 гласа надделя първото становище. Несъгласни бяха Юлия Ковачева, Соня Найденова и Калин Калпакчиев.
Както прокурорският пресцентър съобщи вчера, Сотир Цацаров е поискал отстраняването на Люба Петрова заради обвинение за документно престъпление по чл. 311, ал.1 от НК. Конкретно, че в съставен протокол от заседание от 29 март 2017 г. по дело за принудително лечение е удостоверила неверни изявления на прокурора и адвоката за прекратяване на производството, както и невярното обстоятелство, че е била снета самоличността на вещо лице.
Това е второ поред наказателно дело срещу съдия Петрова, първото се гледа в момента в СГС. По него тя бе отстранена от ВСС и в края на м.г. възстановена от него след законови промени.
Въпросната съдийка стана известна и като обвинителката на Димитър Узунов – обяви, че е била склонявана от него да лъжесвидетелства срещу колега. Прокуратурата не откри данни за такова нещо.
Днес дебатът в съдийската колегия тръгна от изявление на Калин Калпакчиев, че за да се стигне до отстраняване, трябват данни за стореното от магистрата. За да се убеди колегията, че той не е преследван в рамките на функционалния му имунитет, не стига само декларация на главния прокурор.
И тук спокойствието се взриви. „Престанете да се занимавате с главния прокурор!“, избухна Галя Георгиева. „Вие спрете с нападките!“, гръмна и Калпакчиев. „Не я прекъсвайте, поведението ви вече минава всякакви граници! Като кажете нещо умно, тогава…“, намеси се председателстващият колегията в този момент Георги Колев. „Вие пък кога сте казвали нещо умно?“, отвърна Калпакчиев. Изобщо – красота!
По същество.
Галя Георгиева обяви, че ще е „в повече да искаме цялото досъдебно производство“, а главният прокурор е изпълнил изискванията на закона – да има досъдебно производство и да е за умишлено престъпление във връзка със службата на магистрата.
Калин Калпакчиев контрира: „Да говорим с аргументи, почиващи на закона. Ние сме длъжни да извършим определена проверка, за да защитим съдията от произвол. Ежедневно стотици български съдии съставят протокол, за да отличим обикновеното нарушение от престъпление и дисциплинарно провинение трябва да имаме някакви данни за умишлено действе. А имаме само декларация, че е умишлено. Не е въпрос на доверие или недоверие към главния прокурор. Важен е съдията и конституционното му право на независимост, а не главният прокурор“.
Юлия Ковачева предложи да се поискат всички материали от привличането на съдия Петрова като обвиняема, включително нейните обяснения, ако ги има. Не се прие.
Мнозинството гласува „за“ отстраняването.