„Предизборната“ прокурорска кампания за новия ВСС приключи. Утре стартира изборът.
Прокурорите са втората гилдия, която ще излъчи своите представители в новия съвет. Миналата събота следователите избраха директора на НСлС Евгени Диков – единственият номиниран кандидат.
При прокурорите ще има надпревара – 12 претенденти (имаше и 13-и, зам.-главният прокурор Борислав Сарафов, но той се оттегли) ще мерят сили за 4 места от тази квота във ВСС. Кандидатите са известни, а администрацията на съвета заслужава аплодисменти – представянето на всички претенденти на страницата на ВСС е по специално изготвени профили, подредено, изчерпателно и нагледно (снимки, концепции, автобиографии и т.н.).
Правилата
Право да участват в избора имат всички 1505 прокурори в страната, в списъка влиза и обвинител №1 Сотир Цацаров.Утре общото събрание ще изслуша претендентите в зала „Универсиада“ в София.
Дневният ред включва: откриване на събранието и обявяване на броя на присъстващите прокурори, избор на председател на събранието, избор на мандатна комисия, избор на избирателна комисия, избор на избирателни секции (секционни комисии) и определяне на техния брой, приемане на решение на Общото събрание на прокурорите за времето за изслушване на кандидатите, изслушване и поставяне на въпроси към тях.
Гласуването на решенията по този дневен ред се извършва чрез безжична система за гласуване, което, видя се вече от следователското събрание, пести време.
Общото събрание на прокурорите се открива от главния прокурор, а след избора на председател се ръководи от него.
На 3 юни ще е гласуването в централното фоайе на Съдебната палата в София за избралите да пуснат бюлетини. Другият вариант е подаване на вота онлайн по предварително направени заявки и раздадени талони. От 1505 прокурори, 1377 са заявили, че ще гласуват електронно.
Изборният ден приключва в 18 часа, следва преброяване на бюлетините и оповестяване на крайния резултат.
За избрани се смятат кандидатите, получили повече от половината от действителните гласове. Ако те са повече от броя на членовете на ВСС от съответната квота, за избрани се смятат получилите най-много гласове. А при равен брой гласове избраният или избраните кандидати се определят от избирателната комисия чрез жребий, проведен в присъствието на заинтересованите кандидати – това записа в изборните правила действащият ВСС. Моментът с жребия липсва в закона.
Когато на първия тур не са избрани всички членове (не е постигнато исканото мнозинство за цялата бройка), вотът продължава на следващия ден. Ако отново не е избран съответния брой членове с нужното мнозинство, за избрани се смятат получилите най-много гласове.
Измежду 12-те кандидати има четирима административни ръководители или замове (Гергана Мутафова – районен прокурор на Пловдив; Пламен Найденов – окръжен прокурор на Перник; Галина Стоянова – зам.-апелативен прокурор на София и Ивайло Медаров – зам.-окръжен прокурор на София).
Четирима са от апелативни прокуратури (Ясенка Шигарминова от АП-Пловдив; Георги Кузманов от АП-Бургас; Пламен Марков от апелативната спецпрокуратура и Евгени Иванов от Военноапелативната прокуратура, той е и председател на Асоциацията на прокурорите).
За разлика от съдийските кандидати, които направиха блогове и страници в интернет за представяне на идеите, задаване на въпроси и т.н., сред прокурорските претенденти такава активност не се наблюдаваше.
Огнян Дамянов критикува сегашното конституционно разпределение на квотите във ВСС, обявява се за
намаляване на парламентарното представителство от 11 на 7 членове, като четирима от тях да отидат в съдийската колегия. Говори и за периодична ротация на ВСС, по подобие на Конституционния съд.
Пламен Марков сочи за основен приоритет законодателни промени, които да сложат край на формализма в наказателния процес. Говори и за намаляване на парламентарната квота и механизъм за отзоваване на избраниците от професионалната квота.
Ясенка Шигарминова симпатично уверява: фактът, че й остават броени години до пенсия е преимущество. Защото
я освобождава от притеснения как изказаните мнения и позиции ще се отразят на кариерата й след завръщане в системата и гарантира, че ще работи само в интерес на колегите си.