Пленумът на Върховния административен съд (ВАС) трябва да номинира с гласуване кандидат за свой нов председател. Очаква се съдиите да издигнат поне две кандидатури на наследник на Георги Колев, най-малкото за да има състезание, заявиха магистрати пред De Fakto.
8 юни е и втората поред дата, на която официално могат да се внасят предложения за председател на съда пред пленума на Висшия съдебен съвет. Подобни предложения обаче не са постъпили – всички чакат номинацията на върховните съдии. Но време има – предложенията пред ВСС ще могат да се правят и на 15 и 22 юни, а практиката в избора на „тримата големи“ дотук показа, че кандидатурите идват в последния момент.
Промените в съдебния закон, в сила от август м.г. промениха реда за номиниране на председателите на двете върховни съдилища – ВКС и ВАС и на главния прокурор. Това вече могат да правят по трима от съответната колегия – съдийската или прокурорската, министърът на правосъдието, а за двете върховни съдилища – и пленумите им. Тази новост сега за първи път ще се тества във ВАС.
Вълнения
А сред върховните съдии бушуват вълнения, стана ясно още преди десетина дни, когато те гласуваха правилата за номиниране на кандидати. В крайна сметка пленумът реши, че след гласуване ще издигне само 1 претендент, с явен вот. Другите правила са, че трябва да присъстват поне половината от списъчния състав на съдиите (91 на брой), но след изчакване се допуска и падащ кворум. Както и че решението за „победителя“ се взема с обикновено мнозинство от присъстващите. С други думи – колкото съдии се съберат, толкова и ще решават.
Според „опозицията“ във ВАС тези правила правят номинацията предизвестена – по техните сметки назначените в последните години в мандата на Георги Колев трийсетина колеги, зам.-председателите, осемте шефове на отделения, пък и други със сигурност ще подкрепят кандидата на ръководството в един явен вот.
Може и да е така. Но нещата са в ръцете на съдиите, на които законът даде и „съдийско самоуправление“ – ако темата кой ще ги оглави в идните 7 години не им е безразлична, да са активни, да присъстват, да предлагат, да спорят в крайна сметка, ако не са съгласни. Нали са съдии!
По-любопитен впрочем е въпросът с претендентите.
Кои ще са претендентите?
Като сигурен кандидат, подкрепян и от ръководството на съда, се сочи шефът на Второ отделение на ВАС Георги Чолаков. Неговото име се спряга отдавна и никой не е опровергал намерението за бъдещата му номинация.
Чолаков е завършил СУ „Св.Климент Охридски“, оглавява районния съд в Сливен от 1993 до 1995 г. (приемник на поста му е Радостин Радков, сега председател на АССГ), после отива в адвокатурата. През 2007 г. се връща в системата – след спечелен общ конкурс е назначен в административния съд в Сливен, командирован е в административния съд София-област, през 2009 г. подава оставка и става нотариус. През 2012 г. влиза във ВАС след конкурс за „външно“ назначаване – доскоро съдебният закон предвиждаше квота за юристи, които не са от системата, във всички нива. През 2013 г. Чолаков е назначен от Георги Колев за председател на Второ отделение, което гледа дела по Закона за устройството на територията и др. Известни дела, в които е участвал са това за уволнението на Мирослава Тодорова (в тричленния състав на ВАС, който потвърди уволнението, после то бе отменено от петчленка), както и за отнетия лиценз на КТБ – по него съдът обяви, че акционери и вложители нямат правен интерес да обжалват решението на БНБ.
Очаквано, „опозицията“ във ВАС не одобрява съдия Чолаков и на свой ред се кани да номинира претенденти, уверяват магистрати. Оттам нататък обаче всичко тъне в мъгла. Като евентуален кандидат се чу името на съдия Светлозара Анчева от Първо отделение на ВАС, което се занимава с данъчни казуси. Преди две години тя бе и сред магистратите, противопоставили се на идеята на председателя за създаването на нова Трета колегия, в която да отиват всички касационни обжалвания. Анчева обаче е отказала, заявиха съдии. Номинация е предлагана и на друг „бунтар“ – Марина Михайлова, но и тя е отказала. Така че кой или кои ще са другите претенденти ще научим съвсем скоро.
Но който и да спечели номинацията на пленума на ВАС, това не му гарантира сигурен избор от Висшия съдебен съвет. Вотът там ще е на 10 септември, искат се 17 гласа „за“ от 25-членния съвет, за да има избран председател на Върховния административен съд. Междувременно свои кандидати могат да издигнат и членове на съдийската колегия на ВСС. А обичайно изборът на който и да е от „тримата големи“ не минава без консултации с останалите власти. Чува се, че съдии вече правят пътеки до централата на ГЕРБ.