Трето дело спечели държавата срещу Симеон Сакскобургготски на втора инстанция в сагата за т.нар. царски имоти.
Стопанството край Врана е на държавата, категорично обяви Софийският апелативен съд и потвърди решението на СГС. За разлика от казусите с дворците и горите това стопанство (известно навремето като на УБО), не е било връщано на Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок. И процесът тръгна по техен иск да бъдат признати за собственици на 1 414 дка земи край някогашната резиденция “Врана”.
След първия пробив по “Кричим”, аргументите на съда по “царските” дела са еднотипни – имотите никога не са били лична собственост на монарсите и членовете на семействата им, Интенданството, на чието име са нотариалните актове категорично е държавна служба.
Конкретно делото за стопанството се водеше от някогашния цар и премиер и сестра му срещу държавното „Врана“ ЕАД. Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на земеделието и храните. Държавата се представлява от кантората на Ирен Савова, другата страна – от адвокатите Ели Христова и Валя Гигова.
Решението не е окончателно и може да бъде оспорено пред ВКС. Досега оттам минаха казусите “Кричим”, “Саръгол” и “Ситняково”, по които върховните съдии еднозначно признаха собствеността на държавата. За дворците “Ситняково” и “Саръгьол” (които бяха върнати на Симеон от областния управител Олимпи Кътев при кабинета “Сакскобургготски”) обаче ВКС постанови държавата да плати направените от Симеон и сестра му разноски за подобрения.
Решението на втората инстанция САС от ноември м.г. чака казусът “Бистрица”. А делата за двореца “Врана” и за 16 500 дка рилски гори още нямат първи финал – едното в Софийския градски съд, другото в Софийския окръжен съд.
Самият Сакскобургготски пък съди държавата в Страсбург.