Само министър-председателят може да ми поиска оставката и то аргументирано, че не се справям с възложените ми задачи- така правосъдният министър Цецка Цачева коментира днес искането на топ-юристи тя веднага да напусне поста.
В четвърътък Цачева не изглеждаше притеснена. Обяви и класическото оправдание на политика – думите й били извадени от контекста. И определи като “уважавани юристи” участниците в петицията срещу нея. Тя била готова да разговаря с тях, ако имат законодателни предложения.
Така възмущението на професионални юристи, които вчера поискаха оставката й, се сблъска челно с политическата представа на министър Цачева за оценката и отговорността й пред обществото.
Междувременно, подкрепата за петицията, в която 16 квалитетни юристи, адвокати и преподаватели от академичните среди в сряда поискаха оставката на Цачева, набъбва с нови имена, посочва проверка на De Fakto. Подписалите искането (към 17 ч.) вече са 158, а коментарите на авторите показват, че в него няма нищо лично, а проблемът се свежда до разминаването на основополагащи възгледи за правосъдието и манталитета на управленците.
Както информирахме, поводът за протеста са изявленията на Цецка Цачева пред bTV от понеделник, че „ако иска промени, г-н Панов следва да се кандидатира за депутат”. Грехът на Лозан Панов бе предложението му свикване на Велико народно събрание, което да промени конституцията. Както и идеята му прокуратурата да напусне съдебната власт и да стане независим орган. Правосъдната министърка посочи,че Конституцията е отредила място на прокуратурата в съдебната власт. Ако някой иска това да се промени – да се кандидатира за депутат, иначе е неуместно да изказва мнение. Странна логика, според която именно г-жа Цачева би следвало да се въздържа от мнения, след като е била начело на институция, нашумяла със скандалите и “историческия компромис”, който удобно “съкрати” съдебната реформа в услуга на върховете от прокуратурата. Но това не й попречи да определи поведението на Панов като политиканстване.
В отвореното си писмо до Цачева, професионалните адвокати и преподаватели напомнят,че:
„ Справедливостта, от която всички се нуждаем, няма политически цвят и не може да бъде осигурена само от законодателя в рамките на мандата на една или друга партия.
И още: Независимо от това дали споделяме конкретните предложения за промени, ние не виждаме кой друг, ако не съдиите, са компетентни да формират мнение и предлагат промени в тази област, както и да участват активно в обсъждането им. Намираме за крайно неуместно изказването Ви, че „ако иска промени, г-н Панов следва да се кандидатира за депутат”.
Последвалият пример би могъл да засрами не един и двама политици у нас.
По този повод Ви припомняме, че през 2016 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди Унгария за нарушение на свободата на изразяване на бившия председател на унгарския Върховен съд – г-н Андраш Бака, поради реакцията на властите по изразени от него критики към предприетите законодателни реформи.
В това решение ЕСПЧ подчерта, че „темата за функционирането на съдебната система е от обществен интерес и че дебатът по нея е защитен от чл. 10 от ЕКПЧ. Дори даден проблем да има политическа окраска, това само по себе си не е достатъчно, за да бъде обезкуражен съдия да прави изявления по въпроса.
Нещо повече, предсрочното прекратяване на мандата на г-н Бака е имало безспорен „смразяващ ефект“ и е можело да обезкуражи съдиите да участват в общественото обсъждане на законопроекти и да изразяват становище по въпроси, свързани с независимостта на съда”.
В резолюцията си от 17 май 2017 г. Европейският парламент се позова на това решение и изрази опасение за системна заплаха за принципите на правовата държава в Унгария, като призова Съвета да задейства чл. 7 от Договора за ЕС. Със съжаление констатираме, че тези обстоятелства като че ли не са били напълно осмислени…
Още по темата в De Fakto Топ юристи поискаха незабавно оставката на Цецка Цачева като министър на правосъдието
- Присъединилите се професионалисти към 16-те авторитетни български юристи – известни адвокати и преподаватели, може да видите на онлайн петиция – отворено писмо, в което е поискана оставката на министъра на правосъдието Цецка Цачева.