Сметната палата уличи днес председателя на ВКС Лозан Панов като „нарушител“, не подал задължителната годишна имотна декларация. Според сайта на палатата той излизаше единствен измежду членовете на ВСС и Инспектората, не спазил това си задължение.
Да, ама не – от 1 януари 2017 г. имотните декларации на „тримата големи“, съдиите, прокурорите и следователите в страната се подават не пред Сметната палата, а пред Инспектората, контрираха от Върховния касационен съд. И дори поместиха съобщение от сайта на самата Сметна палата от 12 януари за това (виж по-долу).
Промяната дойде в резултат на новите правомощия на Инспектората, гласувани от парламента миналата година. Сред тях е и съхраняването на регистъра с имуществените декларации на магистратите, включително на председателите на ВКС и на ВАС и на главния прокурор, както и извършването на имуществени проверки на тях.
Сред задължените да описват имоти, влогове, спестявания и прочее пред Сметната палата останаха членовете на ВСС и на Инспектората.
Факт е, „тримата големи“ са и членове по право на Висшия съдебен съвет, но това изобщо не означава, че трябва да подават една и съща декларация на две места, категорични са от ВКС. Факт е също, че Георги Колев и Сотир Цацаров и тази година са изпратили декларации и до Сметната палата. Но това си е техен избор.
Ето съобщението на ВКС:
„По повод на публикацията в страницата в Интернет на Сметната палата от 16.06.2017 г., според която председателят на Върховния касационен съд (ВКС) попада в списъка на лицата, неподали в срок декларация или уведомление по реда на Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, е необходимо да се уточни, че председателят н а ВКС няма такова задължение.
От 1 януари 2017 г. за съдии, прокурори и следователи, включително председателите на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и главния прокурор, отпада задължението да подават декларации и уведомления в Сметната палата.
От същата дата те вече трябва да подават декларации за имущество и интереси, както и за промяна в декларираните обстоятелства в частта за интересите, пред Инспектората към Висшия съдебен съвет.
Това е категорично посочено дори в прессъобщение на Сметната палата, публикувано в страницата на институцията в Интернет на 12.01.2017 г.