Европейският съд по правата на човека осъди Русия заради дискриминация в закона, който забранява пропагандата на „нетрадиционни сексуални отношения“ сред малолетни, съобщи Ройтерс.
Делото в Страсбург тръгна след като активистът за правата на гейовете Николай Алексеев и още двама подадоха жалба пред Европейския съд за правата на човека с твърдението, че със забраната на гей паради в Москва, Русия е нарушила Европейската конвенция за правата на човека. Според осъдителното решение държавата трябва да плати 29 510 евро обезщетение на Алексеев плюс съдебни такси. През 2013 г. в Русия приеха два закона – за забраната на пропаганда на „нетрадиционни сексуални отношения“ сред непълнолетни и за въвеждане на наказание за оскърбление към чувствата на вярващите
В решението на Съда от вторник е посочено, че „самата цел на закона и на приложението й в случая на жалбоподателите, е дискриминационна и като цяло не служи на обществения интерес“.
Налаганите глоби пък нарушават член 10 (за свобода на изразяването) и член 14 (забрана за дискриминация) от Европейската конвенция за правата на човека, смята ЕСПЧ. Съдът отбелязва, че неясната терминология предоставя неограничено поле за злоупотреби със закона, който според правозащитници е насочен към гей- общността в страната.
Като „пропаганда“ законът определя разпространение на информация, насочена към формиране у децата на нетрадиционни сексуални нагласи, привличането към такива такива отношения, изкривено представяне на обществената равноценност на традиционните и нетрадиционните отношения, както и разпространяването на информация, предизвикваща интерес към подобни отношения. Лицата, които насърчават „хомосексуално поведение“ сред непълнолетни, може да бъдат глобени с до 5000 рубли (85 долара), а за официални представители и компании сумата е съответно до 10 и до 100 пъти по-висока.
Междувременно руските власти обявиха, че ще прегледат решението на съда. Отношенията между ЕСПЧ и Москва са обтегнати от 2016 г., когато Съдът осъди Русия да заплати обезщетение на активист, арестуван по време на протестите от 2012 г. Седмици по-рано президенът Путин разреши на Конституционния съд на страната сам да определя дали да се съобразява с решенията на Страсбург.