За касационно обжалване таксата за граждани и еднолични търговци става 90 лева, а за юридически лица – 450 лева
С промени в Административно-процесуалния кодекс на първо четене депутатите приеха почти дойно увеличаване на съдебните такси за обжалване на административни актове – например, при касационно обжалване – 90 лева за граждани и еднолични търговци и 450 лева за организации и държавни органи. Таксите в първоинстанционното производство се запазват в досегашния размер. “Когато има определяем материален интерес, също е предложена промяна – таксата да е пропорционална, но тя е ограничена с таван. Максималната такса по дела с интерес до 10 млн. лв. е 3400 лв., а тази при интерес от над 10 млн. лв. – 9000 лв. Това е по-малко от една хилядна от интереса. Така ще се създаде адекватност между материалния интерес и стойността на разходите да се администрира един такъв спор и ще се получи преграда срещу манипулации с жалби”, заяви Данаил Кирилов, председател на правната комисия.
Законопроектът бе приет с 118 гласа „за“, 1 „против“ и 40 гласа „въздържал се“, съобщи агенция Фокус. Проектът беше подготвен от работна група, оглавявана от зам. председателя на ВАС Боян Магдалинчев, понастоящем кандидат за член на ВСС от парламентарната квота.
Въвежда се и принципът на мълчаливото съгласие, като се създават допълнителни гаранции срещу бездействието на администрацията.Предвижда се административните съдилища да следят за мълчаливите откази и да изискват доказателство от административните органи за произнасянето им в срок.