Този път лидерът на „Воля“ е обвинен за изнудване на 7 собственици на аптеки, заедно с още двама депутати
Ново, второ поред искане за сваляне на депутатския имунитет на Веселин Марешки е внесъл главният прокурор Сотир Цацаров в парламента. Този път лидерът на „Воля“ и двама негови съпартийци са обвинени за изнудване на собственици на аптеки.
Освен на Марешки, Цацаров иска и имунитета на Кръстина Таскова и Пламен Христов, депутати от ПП „Воля“, съобщи прокурорският пресцентър.
Ето съобщението:
„Днес, 23.06.2017 г., главният прокурор внесе искания за снемане имунитета на народните представители от ПП „Воля“ Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов.
Исканията се основават на доказателства от разследване на Окръжна прокуратура – Варна, образувано на 12.12.2014 г. за изнудване.
В хода на проведеното разследване са събрани доказателства за това, че в периода от есента на 2012 г. до края на 2015 г. в градовете Варна, Добрич, Видин, Плевен и София народният представител Веселин Марешки е заплашил 7 /седем/ собственици на аптеки с увреждане на имущество и други противозаконни действия с тежки последици за тях. Целта на Марешки е била да принуди собствениците на аптеките да се разпоредят със свое право – да прехвърлят дружествени дялове от управляваните от тях търговски дружества на търговски дружества, собственост или контролирани от Веселин Марешки или прекратят търговската си дейност. В някои случаи целта му е била да принуди собствениците на аптеки да се задължат да купуват при неизгодни условия лекарства от неговия склад за лекарствени продукти. Доказателствата сочат, че в инкриминирания период от време Марешки е заплашвал собствениците на аптеки, че чрез целенасочен административен натиск – чрез извършване на тенденциозни проверки от приближени нему служители от Изпълнителната агенция по лекарствата и чрез нелоялни търговски практики, ще доведе до фалит търговските им дружества и ще ги принуди да преустановят дейността си.
Според доказателствата по делото Веселин Марешки е осъществил състава на престъплението по чл. 213 а, ал.2, т.4 във вр. с ал.1 във вр. с чл. 26 ал.1 от НК– осъществил е седем отделни изпълнителни деяния на престъплението изнудване, като в четири от случаите /във Варна, Добрич и Плевен/ е действал сам, в два от случаите /в гр. София/ заедно с народния представител Пламен Христов, а в един от случаите /в гр. Видин и в гр. София/, принудителните действия са били извършени от Веселин Марешки, Пламен Христов и Кръстина Таскова.
За аптеките в района, включващ областите Стара Загора, Хасково, Кърджали и Пловдив била определена да отговаря Кръстина Таскова. За района, включващ областите София, Плевен, Ловеч, Враца, Видин, Монтана, Перник, Кюстендил и Благоевград бил определен Пламен Христов. С района, обхващаш областите Варна, Шумен, Добрич и Разград се ангажирал Веселин Марешки.
Досъдебното производство е изпратено от Окръжна прокуратура – Варна на Софийска градска прокуратура с постановление от 30.05.2017 г. СГП е приела по компетентност наказателното производство и го е спряла, тъй като е налице законова пречка за наказателното преследване на Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов – към настоящия момент те са народни представители в 44-то Народно събрание и в това си качество се ползват с имунитет.
След предложение от страна на наблюдаващите прокурори от СГП – СЗ „Антикорупция“, главният прокурор Сотир Цацаров е сезирал Народното събрание, тъй като съгласно чл. 70 ал. 1 от Конституцията в тези случаи Парламентът е органът, който може да даде разрешение за възбуждане и провеждане на наказателно преследване народните представители от ПП „Воля“ Веселин Марешки, Кръстина Таскова и Пламен Христов.“
Първото искане за имунитета на Веселин Марешки бе по дело, по което той вече е подсъдим – за изнудване и лека телесна повреда на общинския съветник във Варна Костадин Костадинов. Специална 10-членна парламентарна комисия се произнесе в полза на искането на Цацаров, но междувременно Марешки сам се отказа от депутатската си защита. Любопитното покрай това дело е, че Варненският окръжен съд го прехвърли за гледане в СГС, тъй като подсъдимият вече е народен представител. По повдигнат спор за подсъдност обаче ВКС разпореди процесът да продължи във Варна, тъй като по време на извършването на престъпленията, за които е обвинен, Веселин Марешки не е бил депутат.