Бившият председател на СРС Методи Лалов информира в блога си, че и „днес, 8:55 часа, пред Бюрото за съдимост при Софийския районен съд продължава да се вие китна опашка за вездесъщото свидетелство“. Като същински фоторепортер, съдията е онагледил думите си и пита: . „Кога хората, от които зависи, видяха това състояние на нещата? Едва днес ли? Бюрото за съдимост при СРС е издало 154 389 бр. свидетелства за съдимост през 2016 г. (150 270 бр. през 2015 г.)“, посочва Лалов.
Въпреки добрите намерения да бъде сложен ред в администрацията обаче свързването на всички регистри онлайн се отлага за края на 2018 г. Това личи и от стенограмата на заседанието на кабинета (от сряда), от която става ясно, че управляващите нямат представа какви удостоверения изисква администрацията от граждани и фирми и на какво основание. Вчера, четвъртък, премиерът Борисов пред Нова тв умело прикри, че обещаното отпадане на хартиеното свидетелство за съдимост ще се позабави доста и няма да стане „след 2 седмици“. Последва и класическо възмущение от бюрокрацията, административните тежести за граждани и фирми и изнервените опашки пред КАТ, въпреки че ГЕРБ е на власт вече над 7 г.( с малко прекъсване). Борисов не пропусна и дежурното обвинение – за безобразието с опашките са виновни други, най-вече социалистите. Подобни заклинания отдавна не вършат работа на гражданите, нито са достатъчно убедителни, за да трупат имидж.
Дано управляващите си дават и сметката, че свидетелството за съдимост не е просто лист хартия, на който ей така се слага печат „чисто минало“ и не може с един аршин да се обхванат всички възможни случаи. Проблемът е юридически и изисква много точна правна преценка, когато става дума за осъждани и тяхната реабилитация.
Това напомня и съдията от СРС и бивш зам.-министър на правосъдието Петко Петков в коментар за „Капитал“:“Предложението на премиера Бойко Борисов и вицепремиера Томислав Дончев наистина сериозно би облекчило гражданите, но то просто не е осъществимо. Вярно е казаното от Томислав Дончев, че пълната информация за осъжданията на лицата фигурира в електронен вид в базата данни на бюрата по съдимост. В същото време информацията в тези 114 бази данни не е достатъчна, за да бъде издадено свидетелство за съдимост, когато лицето е било осъждано назад във времето и на негово име се съхранява бюлетин.
Нашето наказателно право познава два вида реабилитация – пълна и непълна. В този смисъл винаги, когато се издава свидетелство за съдимост на осъждани лица, се извършва правна преценка за какво точно се иска то, дали е настъпила реабилитация, а ако е настъпила – дали тя е пълна или непълна. Така в свидетелството за съдимост на едно лице, за което е настъпила непълна реабилитация по право, ще бъде отбелязано, че то не е осъждано, ако става въпрос за постъпване на работа в търговско дружество, но ако то иска да постъпи на работа например в МВР или свидетелството му е необходимо за получаване на достъп до класифицирана информация, тогава ще бъде отбелязано, че е осъждано. В момента такава преценка за всяко искане се прави от председателя на съответния съд или от оправомощени от него наказателни съдии“.
Време е вече обещанията да се превърнат в дела. Засега последно – до понеделник министрите трябва да са наясно какви документи по ведомствата им се изискват, на какво основание и по кои закони. И да докладват на вицепремиера Томислав Дончев. Очакванията са първите 12 удостоверения да бъдат отменени през септември.