Върховна административна прокуратура (ВАП) се е самосезирала отново след проучване на незаконосъобразни и допълнителни критерии за класиране на ученици в първи клас в някои училища в София.
С тях педагогическите съвети въвеждат предимства от рода на: родители на деца, които към датата на подаване на заявлението са на постоянен трудов договор в МОН, Столична община или държавната администрация; дете, на което един от родителите е държавен или общински служител в системата на образованието, общинската или държавната администрация, дете на работещи в сферата на образованието и т. н.
Въпросните критерии се приемат съобразно т. 9 от Система за прием на ученици в първи клас в общинските училища на територията на Столична община /Системата/. По инициатива на ВАП законосъобразността на току-що посочената разпоредба е оспорена пред Административен съд – София град, напомня пресслужбата на прокуратурата.
Констатациите на ВАП относно критериите на педагогическите съвети налагат преценка за наличие на дискриминационни практики, се казва още в съобщението. Ето защо, в изпълнение на конституционния прерогатив на прокуратурата да следи за спазване на законността, в защита на държавния и обществения интерес, ВАП е сезирала Комисията за защита от дискриминация /КЗД/ в качеството ѝ на специализиран държавен орган за осигуряване на равенство в третирането с оглед образуване на производства за проверка на спазване на нормативните изисквания при прилагане на критерии за прием на ученици в първи клас в страната.
След като ВАП обяви проверката по реда на надзора в прокуратуратга са получени още сигнали от граждани с конкретни твърдения за прилагане на подобни дискриминационни критерии. И тези изложения са изпратени на КЗД по компетентност, заявяват прокурорите.
Прокуратурата уточнява, че „нормата от Системата е оспорена по съдебен ред, но въпреки това представените сведения сочат, че от КЗД са ангажирали единствено МОН, Регионално управление на образованието, Председател на Столичен общински съвет и Кмет на Столична община“.
Неуведомяването на прокуратурата за предприемане на действия по данните за наличие на дискриминация в други училища на територията на цялата страна, получената информация не сочи цялостно изпълнение на правомощията на КЗД, смята ВАП.