Последни новини
Home / Законът / Адвокатите на Цветан Василев: Има адски много данни за Делян Пеевски, а дори не е разпитан за КТБ (допълнена)

Адвокатите на Цветан Василев: Има адски много данни за Делян Пеевски, а дори не е разпитан за КТБ (допълнена)

Defakto.bg

Корнелия Нинова иска публично оповестяване на политиците, финансирани от банката

В получавания всяка сутрин от Цветан Василев „лист хартия“ със справка за получените пари и направените траншове от КТБ много често фигурира абревиатурата ДП или ДП1 и най-вероятно това е Делян Пеевски, обяви адвокатът на Василев Константин Симеонов пред bTV. Като в листа срещу имената са посочвани определени суми, т.е. става дума за нещо като „тефтерчето на Златанов“ и тези справки са носени от основния сега прокурорски свидетел по делото „КТБ“ Бисер Лазов. Нека прокуратурата го пита, да обясни какво се крие зад „ДП“, прикани адвокат Симеонов.

Той и другият защитник на Цветан Василев Христо Христов (на снимката горе е вдясно),  коментираха вчерашните съобщения на прокуратурата за внесения обвинителен акт, придружаващия ги „Общ поглед върху модела „КТБ“ и изявленията на шефа на спецпрокуратурата Иван Гешев.

„Делян Пеевски не е разпитван, Бойко Борисов не разпитван, а единият е имал бизнес отношения с Цветан Василев в тези години (цитирани от обвинението), господин Борисов пък заяви,  че виновни за краха на банката са трима души от държавния ешелон, да каже какво е имал предвид!“, подчерта и адвокат Христо Христов.

Дадена бе и оценка на прокурорската работа по случая, сравнена от Гешев с кацането с дизелов двигател на луната. „Епохална работа! Ама на луната с дизелов двигател не може да се кацне, трябва въздух, а там няма. Значи прокурорите не са кацнали“, обяви Константин Симеонов.

В сряда адвокатите са били при Василев в Белград, вчера многократно са разговаряли с него по телефона, а бившият мажоритарен собственик на КТБ бил „доста развълнуван от писанието на прокуратурата“. И имал голямо желание да се защити лично пред българския съд, но защитниците не го съветват да се връща заради липсата на гаранции, че правата му ще бъдат спазени.

„Прокуратурата говори за огромна корупция, ами да я разкрие!  Но няма нито едно обвинение за това, нито срещу Цветан Василев, нито срещу политик“, илюстрира противоречията в твърденията на обвинителите Христо Христов. Константин Симеонов подчерта: „В момента, в който банката я сриват, всички кредити са обслужвани, след това спират да ги обслужват. Големият грабеж е след 20 юли 2014 г., видях с очите си оценка на международна компания, на 13 актива, контролирани от КТБ, сред които Виваком, Дунарит, Петрол, за над 3 милиарда. Те бяха обезценени, за да могат някои хора да си ги напазаруват“.

За своя клиент адвокат Христов каза: „Вината му е, че се е предоверил на прекалено много хора, негови приближени, които година и половина преди падането на банката са си правели пасианса“.

„Цветан Василев има изключителната способност да се обгражда с боклуци“, по-категоричен бе адвокат Симеонов.

Защитникът свърза и някои от последните предлагани промени в НПК, даващи повече екстри на спецправосъдието, с делото „КТБ“. Обяви и че с тях се премахва необходимостта от четене на обвинителния акт в съдебната зала – нещо, на което Симеонов отдавна бе декларирал, че ще държи специално в процеса за КТБ.

Адвокатите на Василев вече са депозирали искане в спецсъда за публично разпределение на делото.

Вчерашната прокурорска активност отекна и в парламента.

Корнелия Нинова

Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска спецпрокуратурата да оповести списъка с политиците, финансирани от Корпоративна търговска банка

„Отнасяме се принципно към този въпрос, към КТБ и чувството за справедливост. Няма никакво значение кой от коя политическа сила е. Става дума за нещо много по-голямо – за изчистване на политическия, на икономическия живот в България и за поставянето на нови основи – на почтеност, на други правила в политиката и живота на всички“, обяви Нинова в парламента, цитирана от БНР.

Изходът от казуса КТБ е в ръцете на прокуратурата и на съда, обяви на свой ред Менда Стоянова от ГЕРБ. „Тук говорим за повдигането на обвинения на хора, които няма да върнат паричките. Това е просто другата част на възмездието, паричките заминаха“, коментира Стоянова.

About De Fakto

Проверете също

423 кандидати се явиха на писмен изпит в конкурса за първоначално назначаване на 45 съдии в районните съдилища

В аудитории № 272 и № 292 на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ се провежда …

От седмицата: Варненският апелативен съд потвърди присъда за фиктивно наети работници и източване на еврофондове

Апелативният съд потвърди присъда за деклариране на неверни сведения за фиктивно наети работници с цел …

Един коментар

  1. Пак се опитват да отклонят вниманието. Тя прокуратурата си знае работата и щом са подкарали Василев определено има защо.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

three × five =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.