Занапред членовете на съдийската Комисия по атестирането и конкурсите, известна като КАК, да получават възнаграждения на върховни съдии. Това искане за промяна в Закона за съдебната власт гласува днес пленумът на ВСС с 10 срещу 4 гласа по предложение на Юлия Ковачева.
Става дума за новите комисии, създадени с поправките в съдебния закон от август м.г., в които влизат и действащи магистрати с мандат от 1 г. А действащите съдии в съдийската КАК напуснаха местоработите си за срока на мандата, за да се занимават само с атестирането на магистратите, конкурсите и т.н. Тъй като обаче са съдии от различни нива – от окръжни, апелативни и върховни съдилища, за ощата си работа в КАК те получават различни възнаграждения – равни на заплатите им като магистрати. За това Ковачева предложи заплащането да се изравни, а пленумът неочаквано подкрепи инициативата.
Решението обаче не касае прокурорската КАК – там нейните членове, които са действащи магистрати, продължават да се занимават и с пряката си прокурорска работа.
Макар днешният пленум да бе свикан извънредно заради скандалните промени в съдебния закон, гласувани от парламента на 28 юли, и евентуално отправяне на искане за президентско вето върху тях, точно този въпрос не бе обсъждан. Както De Fakto писа, причината е, че във ВСС още чакат парламентът да им изпрати окончателно гласуваните поправки, едва след това правната комисия ще предложи на кадровиците становище, което да се изпрати на президента Румен Радев.
Иначе днес се събраха 15 кадровици от общо 25, достатъчни за кворум. На председателското място застана Димитър Узунов, министър Цачева я нямаше, не дойде и нито един от „тримата големи“ – Панов, Колев, Цацаров.