И окръжна прокуратура Бургас се включи в битката „Сън без шум“. На 17 август 2017 г. прокуратурата е внесла в Административен съд-Бургас протест против разпоредбата на чл.3 ал.1 от „Наредба №1 за осигуряване на обществения ред, спокойствието сигурността на гражданите, за опазване на общинската собственост и околната среда , за безопасност на движението на територията на община Несебър”.
Атакуваната разпоредба гласи:
„Забранява се ползването на жива музика и озвучителна техника в заведенията за хранене и развлечение без необходимата шумоизолация, както и в откритите в непосредствена близост до жилищни сгради и хотелски комплекси.
– от месец октомври до месец април включително – след 22,00 часа до 07,00 часа;
– от месец май до месец септември включително –след 24,00 часа до 07 ,00 часа.“
Тази разпоредба е в противоречие с чл. 16а ал.2 от Закон за защита от шума в околната среда, според който „Не се допуска озвучаването на открити площи на заведения за хранене и развлечения, разположени в жилищни зони и курорти, за времето между 23,00 и 7,00.“
Предвид съществуващото противоречие Окръжна прокуратура- Бургас настоява Административен съд-Бургас да отмени горепосочената разпоредба на чл. 3 ал.1 от Наредбата, като незаконосъобразна.
Както вече съобщихме Върховна административна прокуратура продължава проверките за спазването на правилата от подзаконови нормативни актове на общинските съвети, посветени на опазване на обществения ред, търговската дейност и др.
Поводът е рейдът на вицепремиера Валери Симеонов Черноморското крайбрежие и нарушенията на забраните за шумно озвучаване след посочените часове. При това проучване на подзаконовите актове, публикувани на съответните интернет-страници, са установени разрешения, с които е въведен различен /по-късен/ час, до който е разрешено озвучаването, съобщава ВАП. Открити са и разрешения, в които часовият диапазон на забраната е диференциран според местонахождението на заведенията за хранене и развлечения с въвеждане на по-ранен час за жилищни зони и на по-късен за курортите, каквото разграничение законодателят не прави.
Досега конкретните случаи, разкрити до момента засягат общините Шабла, Каварна, Варна, Несебър и с тях са ангажирани компетентните окръжни прокуратури.
Според прокурорите, ефектът от проверката е отстраняване на незаконосъобразните разрешения, за да се спазва Закона за защита от шума в околната среда и осигуряване на здравословни условия на живот на населението и опазване на околната среда от шум.