Три фирми са подали оферти за обществената поръчка за електронните гривни за дистанционно проследяване. Това се разбира след отварянето на офертите за обществената поръчка, обявена в средата на юни. Тя е на стойност близо 1.8 милиона лева, като средствата ще бъдат осигурени по програма „Добро управление“, съобщи „Дневник“.
Фирмите, които са – Консорциум „Суперком Абати България“, „Вип Секюрити сълушънс“ и „Контракс АД“ имат срок от пет дни да отстранят някои нередности по подадените от тях оферти.
Идеята е чрез специалните устройства занапред да се проследяват и затворници, които са с по-лек и свободен режим, или тези които полагат общественополезен труд. Засега те би трябвало да контролират условно предсрочно освободените, домашни арестанти и други.
Електронните гривни са доказан способ срещу бягствата на хора с леки мерки за неотклонения или наказания, както и помагат срещу препълването на арестите. Тя се слага на крака на осъдения или задържания и подава 24-часов сигнал към контролен център. Ако се опита да се свали, тя започва да подава сигнал. Гривната дава възможност и за GPS проследяване.
Заместник-министърът на правосъдието професор Николай Проданов обяви, че проектът ще обхване първоначално 250 души (в момента затворниците са близо 7 хиляди), като има възможност кръгът от хора да бъде разширен до 2 хиляди души. В рамките на предишния програмен период на Норвежкия финансов механизъм електронните гривни са били тествани на над 180 души.
Идеята такива устройства да бъдат прилагани спрямо лишени от свобода или хора с по-леки мерки е поне на шест години.
Последно темата влезе в общественото пространство миналото лято, когато турският шофьор Фарук Бекташ, който предизвика катастрофа с две жертви, а съдът му наложи „домашен арест“, се укри от правосъдието.
Първоначално Министерството на правосъдието обявява обществена поръчка през януари 2016 година, но в крайна сметка не се стига до възлагане. На няколко пъти срокът за подаване на оферти е удължаван, но документи подава само една фирма – „Г4С“ (G4S) занимаваща се с охрана и системи за сигурност.
От ведомството се усъмняват в заложените параметри на поръчка, защото и преди е обявяването й, е имало интерес от повече от една фирма. Затова през лятото те обявиха, че ще търсят финансиране за подобен проект от Европа, а предвидените бюджетни средства ще се използват за закупуване на металдетектори в затворите.
Европейско финансиране беше намерено в началото на 2017 година, когато стана известно, че пари ще бъдат осигурени по Оперативна програма „Добро управление“. Стойността на проекта е за над 1.8 млн. лева, а крайният срок е февруари 2018г.