От началото на година има 23 милиона лева неплатени заплати, призна социалният министър Бисер Петков
Национален протест срещу работодателския произвол организират работници в социалната мрежа. Повод са близо 800 работници и служители от веригата „Пикадили“, които от януари месец т.г. не са получили своите възнаграждения и обезщетения.Те събират в 10 часа пред Народното събрание (НС) с искания за гарантиране на редовното изплащане на заплатите за добросъвестно положен труд.
„На работодателския произвол трябва да бъде сложен край“ – това е мотото на протеста, организиран от Автономния работнически синдикат (АРС) и още работнически сдружения.
Безобразие е да работиш без да ти плащат. От началото на тази при омбусмана са постъпили 435 жалби. От тях над 30 са колективни”, каза Мая Манолова в предаването „Здравей, България” тази сутрин.
Организаторите на митинга настояват работниците да са първи в списъка с кредиторите, когато компанията е в несъстоятелност, както и да се увеличи срока за подаване на документи във фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ до 1 година, да се забрани на фирмите с дължими заплати да бъдат прехвърляни на трети лица.
Сред мерките срещу „модерното робство“ е предложението им да се даде възможност на работниците да започват производство по несъстоятелност, когато работодателят им е в неплатежоспособност и сам не е направил това, като условието е да има две неплатени работни заплати.
И още – вземанията на работниците да се преместят на първо място сред привилегированите кредитори, за да могат те първи за бъдат удовлетворени при осребряването на имуществото на техния работодател.
Друго предложение е да се забрани на фирми, които не са си изплатили заплатите и осигуровките, да участват в обществени поръчки като изпълнители и подизпълнители, да се направят промени в Закона за гарантиране на вземанията на работници и служители от фалиращи предприятия – в момента този фонд съществува формално. И т.н. и т.н.
Атакувана е привилегията на банките да събират своите вземания по облекчения ред на чл. 417 от Гражданския процесуален кодекс /ГПК/, с което в редица случаи се ограничава правото на защита на длъжника. С оглед гарантиране на справедливост, равнопоставеност и защита на длъжниците на банки, които са в невъзможност да погасяват задълженията си, предлага или да се изключат изцяло банките от възможността да се снабдяват със заповед за незабавно изпълнение, или да се даде възможност на длъжника да подаде възражение, с което да спре принудителното изпълнение.
Омбудсманът спешно внесе и жалба в Конституционния съд жалба чл. 245 от Кодекса на труда, който позволява на работодателите при финансови затруднения да разплащат на своите работници до 60% от дължимите възнаграждения, едно изключение , което се превърна в правило у нас.
Манолова подчерта, че е важно да се създаде работещ механизъм и парите, които се събират във Фонда за гарантиране на вземанията да се дават на работниците на фалиращи предприятия. „В момента държавата си стиска тези пари. Този Фонд не си изпълнява функциите. Ако той работеше нямаше да има такова напрежение”, заяви тя.
Задочно пред bTV, тази сутрин социалният министър Бисер Петков, подкрепи исканията на служителите и Омбудсмана с признанието, че за осем месеца от началото на годината има забавени и неизплатени заплати и други плащания в размер на 23 милиона лева. Той също смята,че трябва да се удължи срока, в който работниците ще могат да получават парите си от Фонда за гарантиране на вземанията им – вместо три месечен, той може да стане 6- месечен.