Парламентът прие на първо четене изменения в Наказателния кодекс и в Закона за МВР.
С поправките в НК се въвежда наказателна отговорност за „кражба на фирми“ чрез документи с невярно съдържание. Два са новите квалифицирани състава на документното престъпление, а именно: когато документното престъпление се извършва (най-общо), за да установи контрол върху чуждо юридическо лице се предвижда наказание „лишаване от свобода“ за срок от една до шест години.В случаите, когато такива вреди са претърпени и те са в особено големи размери (равни на или повече от 140 минимални работни заплати), а деянието представлява особено тежък случай, наказанието ще бъде „лишаване от свобода“ за срок от една до десет години. Едновременно с това ще може да се налага и „конфискация“ и /или „лишаване от права“.
С промените в закона се разширяват правомощията на лица, работещи по трудово правоотношение, които ще могат да осъществяват охрана на обекти, непредоставени за управление от МВР, както и да оказват съдействие при опазване на обществения ред.
Депутатът Красимир Янков от левицата отправи критики по предложения текст: „Това е търговска дейност на МВР. МВР вече е на пазара на охранителните фирми. Може би и затова вървят паралелно двата закона – промяната в закона за МВР и нов Закон за частна охранителна дейност, като се отрича, че няма да има ново преструктуриране и регулиране на пазара на частната охранителна дейност”.
Преходните и заключителни разпоредби предвиждат промени в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112. Въвежда се понятието „е Call” в съответствие с националното и европейско законодателство. „е Call” е спешно повикване от превозно средство на номер 112, направено автоматично за осъществяване на звукова връзка между пътниците в превозното средство и най-подходящия център за приемане на спешни повиквания.