Съдът не е виновен за глобата на Ралф Сундберг, заяви главният прокурор
Както и друг път в навечерието на поредния мониторингов доклад, главният прокурор Сотир Цацаров посещава Брюксел. Там той се е срещнал с еврокомисаря по правосъдие Вера Юрова и с еврокомисаря по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел, съобщи държавното обвинение.
Цацаров е информирал непосредствено еврокомисаря за изпълнението на препоръките по последния мониторингов доклад от страна на прокуратурата. Акцентът, който е поставил е върху разследванията срещу лица,заемащи висши държавни длъжности – народни представители, министри и магистрати.
Обсъждана и опцията – дали ако ако България продължава с темпа на реформите е възможно до края на мандата на настоящия състав на Европейската комисия Механизмът за сътрудничество и оценка да преустанови своето действие.
Друга тема, която е фокусирала разговора с еврокомисаря Юрова е за създаването на Европейска прокуратура. Еврокомисарят е съобщил, че в началото на октомври се очаква да бъде гласуван проект на регламент в Европейския парламент и така етапът от създаването на Европейската прокуратура ще съвпадне с българското председателство на ЕС.
В България няма различия между политическата и професионалната позиция за създаване на бъдещата Европейска прокуратура, е казал Цацаров. Европейската прокуратура ще се занимава основно с престъпления, увреждащи финансовите интереси на ЕС.
В разговорите си с еврокомисаря Мария Габриел, главният прокурор оценил високо инициативата й за дискусия по задълженията на интернет-платформите да премахват незаконно съдържание в сайтове, особено когато са свързали с тероризъм и сексуални престъпления.
Съдът не е виновен за глобата на Ралф Сундберг, заяви главният прокурор
От Брюксел Цацаров призова депутатите да помислят за промени в Наказателния кодекс (НК), свързани с освобождаването от наказателна отговорност за случаи като този с шведския турист Ралф Сундберг, който изрита в главата камериерка и получи глоба от 4500 лева, след като бе освободен от наказателна отговорност по чл.78ь от НК.
„Присъдата не е справедлива, а унижение за пострадалата и за българското правосъдие. Само че това унижение не се дължи – трябва да сме съвсем честни – на съдебния състав, който е разглеждал делото. Има немалко коментари по отношение на съда. Като бивш съдия мога да кажа направо – в тези случаи законът задължава съдията да освободи подсъдимия от наказателна отговорност и да му наложи глоба. Максималната глоба е 5000 лева, съдията е наложил 4500 лева“, казва Цацаров, цитиран от БТА.