Предстои ми да започна работа в нова фирма с по-добро заплащане. В едно от условията на трудовия договор, който ми се предлага, е записана забрана да работя същата работа в сродна по дейност фирма до 2 години след евентуалното му прекратяване. Законна ли е такава клауза? Елена Савова, София
Отговорът: Клаузата, която бъдещите ви работодатели предлагат да се запише в трудовия договор, е незаконна. Тя противоречи и на Конституцията, според която всеки гражданин има право свободно да избира своята професия и място на работа.( чл. 48, ал. 3 К)
Няма пречка обаче в договора ви да се запише, че докато трае трудовото ви правоотношение, и след неговото прекратяване, сте длъжна да пазите производствените и търговски тайни на работодателя. По смисъла на закона „производствена или търговска тайна“ са факти, информация, решения и данни, свързани със стопанска дейност, чието запазване в тайна е в интерес на правоимащите, за което те са взели необходимите мерки. ( § 1, т. 9 от Допълнителните разпоредби на Закона за защита на конкуренцията)
Подобни въпроси и друг път са поставяни и отговорът е бил един и същ – трудовото законодателство не позволява да се ограничава правото на труд. До 1998 г. в Закона за защита на конкуренцията съдържаше разпоредба, според която лице, което е в трудовоправни отношения, не може да извършва конкурентна стопанска дейност за срок от три години след прекратяване на трудовия договор. Този текст обаче отпадна и в сега действащия закон забрана няма.
Задълженията, които някои работодатели се изкушават да записват в трудовите договори на работниците и служителите, нямат правна стойност. Те могат да не разрешават работа по външно съвместителство в конкурентна фирма, докато трае трудовото правоотношение, но не могат да забранят на служителите бъдещи им трудови взаимоотношения. Изводът се подкрепя и от съдебната практика.
През последните години ВКС серия от решения за недействителността на клаузи в трудови договори, с която се ограничава извършването на конкурентна дейност от служители за определен срок след прекратяване на трудовото правоотношение. Съдът се мотивира, че такава клауза противоречи на конституционно признатото право на труд, а ограничаване на правото на бъдещо полагане на труд не се допуска.
Работодателят няма право да налага забрана на служителите си, които са се специализирали в определена област, да не упражняват своята професия след прекратяване на трудовите си правоотношения. В този смисъл е Решение № 353 от 10.04.2013 г. на КЗК.
В Решение № 139/18.04.2011 г. по гр. д. № 1290/2010 г., Г. К., ІІІ Г. О. ВКС постановява, че клауза в трудов договор, която предвижда забрана за служителя да работи в конкурентна фирма за определен срок след прекратяване на трудовото правоотношение е недействителна.
В този дух е и Решение № 200 от 17.05.2011 г. по гр. д. № 1018/2010 г., Г. К., ІІІ Г. О. на ВКС. Според съда уговорка в договора, с която служителят се задължава при прекратяване на трудовите правоотношения с работодателя да не постъпва на работа в трудови или граждански правоотношения в конкурентна фирма за определен срок, е в нарушение на закона. Цели ограничаване на свободата на служителя да използва придобити при работодателя знания и умения в професията и противоречи на чл. 48, ал. 3 от конституцията, записват в мотивите си съдиите.
Важно е да се знае, че страните не могат да се позовават на недействителност на трудовия договор или на отделни негови клаузи, докато тя не бъде изрично обявена и решението не им бъде връчено. В този смисъл е и практиката на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), и на съда.