Главният прокурор поставя 3 въпроса заради противоречивата практика
Проблем, не веднъж и дваж ставал повод за прехвърчане на искри между прокуратурата и съда, е на вниманието на ВКС.
Кога обвинителният акт не е годен за разглеждане в съда ще отговори Наказателната колегия на Върховния касационен съд в тълкувателно дело №6 от 2017 г. по искане на Сотир Цацаров. Докладчик е Мая Цонева.
В искането си главният прокурор се позовава на противоречивата съдебна практика при прилагане на чл. 246 от НПК (изискванията към обвинителния акт). Заявява, например, че несъответствието между предложената правна квалификация и изложените по-нататък факти ставало повод за връщане на делото от съда, въпреки суверенното право на прокурора да формулира обвинението в обем и по начин, какъвто намери за добре.
ВКС приема да разтълкува зададените от Цацаров три въпроса.
Те са:
1. Представлява ли непълнотата или противоречието в събраните в досъдебното производство доказателства и доказателствени средства необоснованост на обвинителния акт и съставлява ли съществено процесуално нарушение на специалните правила по чл.246 НПК, което е основание за връщане на делото в досъдебното производство?
2. Представлява ли необоснованост на обвинителния акт несъответната, според съда, правна оценка на фактите по обвинението и основание ли е за връщане на делото в досъдебното производство?
3. Дължи ли се и при какъв стандарт, с оглед уредбата в чл.246 НПК, анализ на посочения в обвинителния акт доказателствен материал и мотиви, с които да се обоснове правната квалификация на повдигнатото обвинение? Отсъствието им представлява ли отстранимо съществено процесуално нарушение, което е основание за връщане на делото?
Да дадат становища са поканени омбудсманът Мая Манолова, главният инспектор Теодора Точкова, председателите на апелативните, окръжните и районните съдилища (включително СГС и спецправосъдието), както и ред специалисти. Сред тях са проф. д-р Маргарита Чинова от СУ „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Бойко Рашков – ръководител на катедра „Наказателноправни науки“ в УНСС, проф. д-р Веселин Вучков от ЮЗУ„Неофит Рилски“, проф. д.ю.н. Никола Манев – ръководител на катедра „Наказателноправни науки“ в ПУ, проф. д.ю.н. Боян Станков от ВСУ „Черноризец Храбър“; проф. д-р Момяна Гунева – декан на Центъра по юридически науки, БСУ.
Първото заседание ще е на 26 октомври.