Съветът по правосъдие и вътрешни работи на ЕС официално прие Регламента за създаване на Службата на Европейския прокурор. Това бе очакваната следваща стъпка, след като на 5 октомври т.г. Европейският парламент даде зелена светлина за създаването на новия орган в ЕС
България е сред 20-те държави, които подкрепят създаването на институционални мерки на европейско равнище, за да е ефективно наказателно преследване на престъпления, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз. Това е била позицията и на министъра на правосъдието Цецка Цачева в Люксембург по време на дебата в Съвета преди официално да бъде приет Регламента за създаване на Службата на Европейския прокурор, съобщи пресцентърът на министерството.
Цачева е подчертала, че по време на председателството си България ще работи приоритетно за предприемане на необходимите действия по организиране на Европейската прокуратура и изграждане на отношения с неучастващите в нея държави членки и партньорски институции и служби, включително Евроюст и ОЛАФ. В този смисъл в рамките на нашето председателство е предвидено да се проведе конференция по темата за Европейската прокуратура.
В дневният ред на Съвета е имало и дискусии за взаимното признаване на решения за обезпечаване и конфискация. Темата е важна за ЕС и е насочена към укрепване капацитета на Съюза за борба с финансирането на тероризма и организираната престъпност. Целта на предложения нов регламент е да възпрепятства проникването на незаконни активи в законната икономика.
На днешното заседание е обсъден и Регламентът за създаване на централизирана система за обмен и съхранение на пръстови отпечатъци и данни за съдимост на граждани на трети държави.