На извънредно заседание във вторник се очаква депутатите да приемат окончателно поправките в Гражданския процесуален кодекс ( ГПК). Сред множество изменения, свързани с отношенията „кредитор- длъжник” е и въвеждането на 10-годишна абсолютна давност за всички задължения. На първо четене парламентът одобри тази промяна в закона. В момента няма възможност за физическите лица, когато не могат да погасят своите изискуеми задължения, да започва процедура по фалит. Това води до все по-голямо затъване на длъжниците.
У нас има въведени три и петгодишна погасителна давност, която обаче не е абсолютна. С всяко едно действие на кредитора, било то със завеждане на съдебно дело, било то с изпълнителното производство и с всяко действие на съдебния изпълнител, тази давност се прекъсва и почва да тече отново.
Така на практика, когато се продаде цялото имущество на длъжника само с една справка в изпълнителното производство давността продължава да тече, да се трупат наказателни лихви и разноски. Има случаи, когато почине длъжникът, кредиторът да има претенции към неговите наследници. Законопроектът гласи, че от момента, в който задължението стане изискуемо и изминат 10 години, то потребителят само с едно изявление може да уведоми кредитора, че давността е минала. Това означава, че дългове, които не са изплащани след 2007 г. и независимо дали се водят съдебни дела, или изпълнителни производства, ще се водят за погасени.
Друг важен акцент е ограничаване на правомощията на частните съдебни изпълнители. Идеята е да се дадат възможности на длъжника доброволно да се издължава, като се намали размерът на първоначалната доброволна вноска от 30 на 20 процента от задължението. Част от предложенията засягат и промяна в начина на връчване на уведомления и съдебни книжа, в изпълнителното производство и в касационното обжалване.
Както винаги, това ,което е обещано , е изпълнено!?