Критиките на Европейската комисия за демокрация чрез право, известна като Венецианската комисия, този път донякъде дават резултат.
В началото на седмицата, позовавайки се на доклада на четиримата представители на Венецианската комисия, правосъдният министър Цецка Цачева настоя за „корекции“ на приетите тази година поправки в съдебния закон, свързани с отстраняването на магистрати. Конкретно тези промени на практика предвидиха съдии, прокурори и следователи да бъдат отстранявани от ВСС почти автоматично, независимо от престъплението за което са обвинени, стига главният прокурор да го поиска.
А на 17 октомври шефът на правната комисия на парламента Данаил Кирилов и колегата му Анна Александрова, и двамата от ГЕРБ, са внесли корекциите за отстраняването в пожеланата от Цачева посока. Забележителното е, че двамата депутати бяха и сред авторите на обратните изменения, разкритикувани от Венецианската комисия.
Сега „поправките на поправките“, предложени от Кирилов и Александрова, предвиждат задължително отстраняване от длъжност на магистрати само ако са обвинени за престъпления, пряко свързани със службата им, до приключването на наказателното производство. А извън тези случаи съответната колегия на ВСС да „може“ да гласува отстраняване по искане на главния прокурор, след като преди това“може“ да изслуша съответния съдия, прокурор или следовател.
И още – срокът на временното отстраняване от длъжност не може да надвишава този по чл. 234, ал.8 от НПК (на мерките за неотклонение), а след неговото изтичане, както и при спиране на наказателното производство магистратът може да поиска да бъде възстановен. За срока на отстраняването се получава и възнаграждение в размер на минималната работна заплата.
В същото време Данаил Кирилов и депутати от ГЕРБ, ДПС, Обединени патриоти и „Воля“ не се отказват от внесените и приети на първо четене промени за „бонусите“ за спецправосъдието до 6 заплати отгоре годишно. Въпреки сериозните критики на върховни съдии, Съюза на съдиите, както и от този на съдебните служители, в тези текстове се правят само технически корекции.
Проектите ще се обсъждат на заседание на правна комисия за второ четене днес. А за утре министър Цачева е насрочила заседание на Съвета за съдебна реформа, на което да се обсъдят включително „спецбонусите“. Ако днес комисията ги одобри за второ четене, интересно какво ще прави съветът?