Административният съд отложи за 8 декември делото срещу отказа на Столичния общински съвет да се проведе референдум заради презастрояването на квартал „Младост“ . Причината за отлагането е събиране на доказателства, съобщи БНР. Съдебна експертиза трябва да провери верността на данните, обработени от ГРАО. От тази проверка зависи дали ще се окажат реални 14 000 подписа, събрани от комитета за „Зелен Младост“, който поиска референдума за застряването. От тях ГРАО призна 8000.
Ако се установи, че над 10% от жителите на „Младост“ са поискали референдум, той е трябвало да бъде одобрен от Столичния общински съвет. На заседанието на Административния съд присъстваха членове на Инициативния комитет „За зелен „Младост“. В качеството си на гражданин бе призована и кметът на района Десислава Иванчева.
„Ще пледираме протоколът, който е от ГРАО, да се обяви за нищожен, тъй като по запитване от други неправителствени организации и, съответно от нас сме стигнали до извода, който МРРБ е изпратил до съответните неправителствени организации, че те самите нямат методика за проверка със стара дата на тези данни“, заяви Иванчева пред БНР.
Делото за референдума срещу презастрояването на „Младост“ бе образувано след решението на СОС да отхвърли искането на живеещите в квартала столичани за референдум срещу презастрояването в района. Искахме референдум за временна забрана на строителството в „Младост“, а Столична община обяви гражданите, че са „некомпетентни да решават такъв важен въпрос“, независимо че той засяга собственото им бъдеще, казват от Инициативния кометите „ Зелена Младост”.
Гражданите на района се обявиха срещу обещаваните от общината още 430 000 кв. м нови застроявания”.
По сметките на инициатвния комитет – при 115 хил жители на „Младост” (реално – двойно повече) в момента, на човек се падат по около 7 кв. м. озеленяване. Но ако бъдещите строежи с площ 430 000 кв м. се увеличат, населението на квартала ще нарасне с поне 1/3, така че на човек ще се пада по около 5 квадрата зелена площ.