Преди съобщението от президенството този факт навеждаше на размисли – утрешният е първият редовен брой на „Държавен вестник“, в който бе реално да се очаква указът, след като на 19 октомври с 20 срещу 4 гласа новият Висш съдебен съвет потвърди вота на предшествениците за Чолаков. И с решението си повторно предлага на държавния глава да го назначи за председател на ВАС. Решението от 19 октомври своевременно е изпратено в президенството.
На следващия ден, 20 октомври, имаше брой на „Държавен вестник“, но съдържанието обичайно се подготвя предварително, а добавки в последния момент влизат, ако са „спешни“. Случаят с ВАС не е такъв.
Президентът нямаше срок, в който да се произнесе по предложението на Висшия съдебен съвет – било то „първично“ или „повторно“.

Историята с този отговорен вот, следен под лупа и от Еврокомисията, е известна. Седемгодишният мандат на сегашния председател на ВАС Георги Колев изтича на 22 ноември, а процедурата за негов наследник бе открита от предния ВСС. Номинирани бяха двама претенденти, и двамата от ВАС – шефът на отделение Георги Чолаков и известната съдийка Соня Янкулова (носител на приза на журналистите „Юрист на годината“ заради „особеното мнение“ по делото за лиценза на КТБ, зам.-министър на отбраната и на вътрешните работи в кабинетите „Саксборугготски“ и „Станишев“). Мнозинството в пленума на ВАС застана зад Георги Чолаков и официално го издигна за кандидат – право, дадено му с миналогодишните промени в Закона за съдебната власт. Янкулова също бе предложена – от трима членове на стария ВСС, две от които съдийки от Върховния административен съд. През септември процедурата се разви бързо и с 20 срещу 5 гласа на 11 септември предишният съвет избра Чолаков.
Президентът Румен Радев обаче даде да се разбере, че не намира за удачно подобен избор да се прави на финала на мандата на отиващите си съдебни кадровици. А на 4 октомври, в първия работен ден на новия ВСС, върна предложението за Чолаков. „Въпросът е принципен. Върнах предложението за избора на г-н Чолаков на новия ВСС, който е носител на нова легитимност. Очаквам нeговото предложение (на ВСС – б.р.) да е съобразено с всички законови процедури и моралните очаквания на обществото. Имам такова право“, заяви тогава Радев пред журналисти. В самия указ за връщането нямаше мотиви, бе казано, че е за „за повторно предложение“.
Очевидно, според държавния глава, с повторния избор на 19 октомври, нещата са приключили.