Дали поправките в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), прехвърлили делата срещу „високата корупция“ на спецправосъдието, отиват в КС, ще обсъжда утре пленумът на Върховния касационен съд. Той е сред субектите, които могат да сезират Конституционния съд за погазване на основния закон.
Очакването някой да отнесе проблема до КС е още от лятото, когато мнозинството в парламента гласува въпросните промени. Оттогава ред правници заподозряха, че в случая се нарушава конституционната забрана за „извънредно“ правосъдие. Поправките в НПК влизат в сила на 5 ноември. Ако Конституционният съд бъде сезиран, каквото и да реши той, решението му ще важи занапред.
Конкретно става дума за чл. 411а, ал.1 от НПК, разширила подсъдността на специализирания наказателен съд с делата за присвояване, подкупи, безстопанственост, неизгодни сделки, длъжностни престъпления и други, водени срещу депутати, министри, магистрати, членовете на ВСС и на Инспектората, шефове на държавни агенции и комисии, управители на НОИ и НЗОК (общо 11 категории лица). Досега с тях се занимаваше Софийският градски съд, съответно Софийската градска прокуратура. Кое налага „прехвърлянето“ така и не стана ясно докрай, още повече че оценките за 5-те години на спецправосъдието не са отлични, според мащабния анализ на съдии от ВКС.
Утре пленумът ще изслуша също съдия Светла Димитрова, предложена от Лозан Панов за нов зам.-председател и шеф на Гражданската колегия на ВКС на мястото на Красимир Влахов. По закон пленумът изслушва кандидата и може да даде становище за него, след което председателят внася номинацията си в съдийската колегия на ВСС. А там я одобряват или отхвърлят с гласуване.
На последното общо събрание на Гражданската колегия Влахов получи подкрепата на колегите си и обяви, че ще изпълнява функциите си до избора на нов зам.-председател. Лозан Панов искаше оставката му, включително пред общото събрание.