Ще остане ли да съществува Гражданският съвет към ВСС, създаден с решение на предишните кадровици и как ще се развиват взаимоотношенията му с новия съдебен съвет?
Тези въпроси са обсъждали на среща днес Гражданският съвет и членове на новия ВСС. В разговора,неизбежно,е станало дума и за Съвета за партньорство, предвиден с поправки в съдебния закон, чието създаване предстои. В него трябва да влязат представители на „представителните“ магистратски организации и в този формат синдикално да комуникират с ВСС. В същото време в Гражданския съвет членуват и такива организации (без Съюза на съдиите, който отдавна го напусна в знак на протест срещу политиката на предните кадровици.)
ВСС съобщава:
„Гражданският съвет към Висшия съдебен съвет представи днес пред членове на осмия състав на ВСС своята дейност и възможностите за взаимодействие със Съвета за партньорство към ВСС, който предстои да бъде създаден съгласно чл. в 217, ал. 3 от Закона за съдебната власт.
В заседанието участваха Цветинка Пашкунова – председател на Комисията по правни и институционални въпроси към Пленума на ВСС, Олга Керелска – председател на Комисията по професионална етика към Съдийската колегия, Атанаска Дишева – председател на Комисия „Дисциплинарна дейност и взаимодействие с ИВСС“ към Съдийската колегия и Йордан Стоев – член на Прокурорската колегия. Гост на форума бе Магдалена Лазарова – съдия в Апелативния специализиран наказателен съд и бивш член на ВСС и съпредседател на Гражданския съвет в периода октомври 2016 – септември 2017 г. В него участва Димитър Тончев – главен секретар на ВСС.
Членовете на Гражданския съвет приеха единодушно Акт за изразяване на готовност за продължаване на работата му в подкрепа на дейността на Висшия съдебен съвет.
В дискусията представителите на професионални и неправителствени организации посочиха достойнствата на тази форма на партньорство с Висшия съдебен съвет, създадена с негово решение през 2012 г. Акцентирано бе на широкото представителство на неговите членове, които изразяват позиции и мнения на магистрати, на съдебни служители, на други участници в правосъдната система, на обществени организации, и осъществяват граждански мониторинг върху работата на ВСС. Обърнато бе внимание на експертна помощ, които те споделят с ВСС, на важните за обществото теми, които въвеждат в дневния ред на ВСС, както и на възложените им ангажименти в приетата през 2014 г. от Министерския съвет и Народното събрание Актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Припомнено бе, че приносът на Гражданския съвет за изпълнението на функциите на ВСС е оценен в доклад по механизма на сътрудничество и проверка на Европейската комисия.
Членовете на Гражданския съвет предложиха форми за пълноценно взаимодействие с бъдещия Съвет за партньорство към ВСС, в който се предполага, че ще влязат професионалните организации от ГС. Откроен бе по-тесния формат на тяхното представителство, който изключва организации на съдебните служители и на други страни в съдебния процес като вещи лица, съдебни заседатели и