По традиция ехото от обявения в сряда пореден доклад за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред, не заглъхва бързо. Според оценките на анализатори, като подарък за европредседателството управляващите са получили похвала от Европейската комисия (ЕК), че за година са успели да изпълнят цели 3 от общо 17 препоръки – изборът на съдийската квота в новия състав на Висшия съдебен съвет (ВСС), промените в закона за конфискация, механизмът на Върховния касационен съд за отчитане на напредъка по дела срещу организирани престъпни групи.
Правят впечатление и изводи, че „захаросаният доклад“, хвали правителството за внасянето в парламента на антикорупционния закон и съставянето на „пътна карта за борба с корупцията“, за която никой не е чувал.
Според прочита на други, нито една от отправените в началото на годината 17 конкретни препоръки към България не е изпълнена докрай, но с решимост и политическа воля това може да стане „в близко бъдеще“. Набива се на очи и заключителният шанс, даден на правителството: „Въпреки че Комисията все още не може да заключи, че някой от показателите е изпълнен в задоволителна степен на настоящия етап, тя остава на мнение, че с непрекъснато политическо лидерство и решимост за постигане на напредък в реформата, България би трябвало да може да изпълни оставащите препоръки по МСП в близко бъдеще.“
Мандатът на комисията „Юнкер“ е до 2019 г. Въпреки това, властта дежурно отговаря: Докладът е обективен и положителен! На вътрешния министър Валентин Радев му се видя, че това е „най-положителния доклад“ в историята на мониторинга ни, а в посланието си до медиите министър Цецка Цачева го определи като “ „положителен, обективен и ясно очертаващ положителните тенденции и постигнатите резултати“.
Кой още какво съзря в оценките на ЕК?
Данаил Кирилов: Докладът на ЕК отразява напредъка ни
Докладът на ЕК е положителен и сериозно обективен. Той отразява напредъка ни в рамките на половин година. Важно е да отбележим констатацията, че има политическата стабилност. Коалицията е ускорила работата по съдебната реформа, казва председателят на комисията по правни въпроси в НС Данаил Кирилов от ГЕРБ.
Забелязали сме всички забележки, отразени в доклада. За някои от тях имаме обяснение, за други става въпрос за непознаване на процесите. Това е първият доклад, в който нямаме препоръки и се вижда ясно срокът за отпадане. Тук се дава ясен хоризонт по отношение на възможността мониторингът да отпадне. Всичко зависи от нас, трябва да положим много усилия.
Според Кирилов в доклада на комисията е отразено, че се вижда ясна политическата воля и процесът на реформи отново набра скорост. „Много е важно обществото ни да има чувство за справедливост и да има доверие.
Не толкова на политиците, а в правосъдната система, защото това е в основата на реформата. В съдебната система текат здравословни процеси, има много магистрати, които добросъвестно прилагат закона, но има и много задачи, които остава да се решават.
Прокуратурата: Оценката за нас е „удовлетовряваща и положителна”
Европейската комисия обосновано и обективно отчита постигнатия „значителен напредък по препоръките в доклада от януари 2017г.“, настъпилите „допълнителни положителни промени“, „решимостта за напредък в реформата“ и ускорения темп на предприетите действия.
Показателна за признатия напредък е липсата на нови препоръки и увереността, че изпълнението на вече дадените е възможно „в близко бъдеще“ при „добро сътрудничество между институциите“.
Удовлетворяваща е положителната оценка за дейността на прокуратурата и позитивно отчетените усилия за:
– „специалното внимание“, което се обръща на делата за корупция по високите етажи на властта, включително извършеният анализ и набелязаните мерки, адресирани към всички отговорни институции, за повишаване ефективността на разследванията
– постигане на „трайни резултати в работата на специализирания съд и специализираната прокуратура по дела за организирана престъпност и отнемането на незаконно придобито имущество“
– настъпилата „мащабна промяна в престъпната среда“ – „спад на нивото на видимо насилие“ в резултат на „по – малката заплаха за стабилността на обществото“, която в миналото е генерирала организираната престъпност и това, че „като цяло положението в България се приближава до това в някои други държави – членки“
– анализиране на решенията на ЕСПЧ относно неефективните наказателни производства и „напредъка в последващите действия“ по изпълнение на предвидените мерки в пътната карта реформиране на съдебната карта в частта за прокуратурите и представеният от главния прокурор „конкретен модел за окрупняване на районните прокуратури“
– предоставяне на информация по институционален път и чрез редовни пресбрифинги за дела с висок обществен интерес.
Доц. Атанас Семов , шеф на програмата „Право на ЕС:
Докладът на ЕК показва… безпомощност.
ЕС не може да се справи с проблем, като българския – корупция като смисъл на властта. И затова ще е последен – ако ЕК догодина не установи (макар и с обтекаеми фрази), че „проблемите като цяло са решени“ (точно както напълно фалшиво прие през 1999 г., че покриваме Първия критерий за членство в ЕС, въпреки острите критики на ПАСЕ), ще признае, че не се е справила…
А проблемите у нас ще продължат да се задълбочават – 11 години доклади на ЕК не промениха абсолютно нищо! Защото с доклади не става…
Методи Лалов, съдия: Напредък? Доверете се на разума си!
Сега политическата класа ще започне да разтяга локуми за съдържанието на поредния доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка. Депутати, министри, лидери на политически партии и техните придворни медии, политолози, анализатори, прокурори и др. ще венцеславят направеното в областта на правосъдието и борбата с корупцията. Ако искате ги слушайте и им вярвайте. Аз обаче ви предлагам да се доверите на очите, ушите и собствения си разум. И ако това, което виждате около вас, в държавната администрация, в обществените поръчки, спорта, образованието, културата, армията, здравеопазването и т.н. ви харесва, ако приемате за нормално, че 2/3 от населението живее с доходи, които са недостатъчни да задоволява екзестенциалните си нужди, значи наистина съдебната система е реформирана и успява да накаже престъпниците и да дисциплинира тези, които имат намерение да извършват престъпления. Ако това, което виждате не ви харесва, значи политическата класа се проваля (и това е така от десетилетия). Тогава докладът на ЕК е ясно какъв е. А и не забравяйте факта, че наблюдението на България продължава, като дори само от това следва дали има напредък в реформите.
Нещо повече, дори не ви трябва доклад. Трябва ви обективност да признаете, че обществото ни е много болно. Трябва ви решителност и смелост, за да започнете да се борите с болестта. Трябват ви упоритост и сили, за да я преоборим. И, разбира се, трябва ви причина да го правите – например децата ви да имат достоен живот.
Светослав Терзиев, в. Сега: ЕК се представи като съучастник на управляващите
Из статията във в. Сега „На десетата година от мониторинга Брюксел ослепя“