Европейският съюз не споделя възгледа на Турция, че мрежата на живеещия в САЩ мюсюлмански проповедник Фетхуллах Гюлен е терористична организация, и има нужда от веществени доказателства, за да промени становището си. Това е заявил европейският координатор в борбата с тероризма Жил де Керхов, цитиран от Ройтерс.
Коментарите на Де Керхов може да разгневят Анкара, която обвинява Гюлен в организиране на провалилия се опит за преврат миналата година, при който над 250 души бяха убити. Гюлен отхвърля обвиненията, отбелязва агенцията.
Що се отнася до ФЕТО (Фетхуллахистката терористична организация Турция) не я смятаме за терористична групировка и не смятам, че ЕС има вероятност скоро да промени позицията си, каза Де Керхов в интервю за Ройтерс.
Необходими са не само косвени доказателства, например като сваляне на мобилно приложение, а конкретни доказателства, които показват, че те имат намеса, посочи той.
Турските власти са задържали около 50 хиляди души, включително преподаватели, полицаи, журналисти, съдии, както и служители в американското консулство в Истанбул заради предполагаемите им връзки с Гюлен. Около 150 хиляди души бяха отстранени от длъжност. Някои са били задържани за сваляне на мобилното приложение Байлок, което според Анкара е служело за комуникация между членовете на организацията ФЕТО за подготовката и реализирането на опита за преврат миналата година.
Турция настоява за екстрадицията на мюсюлманския проповедник Гюлен (от САЩ), както и за екстрадицията на редица лица, заподозрени в участие в опита за преврат, които се намират в страни от ЕС, сред които Германия.
Решението за екстрадиция е в ръцете на страните членки и най-вече в ръцете на независимата правосъдна система и те имат нужда от сериозни доказателства, каза още Де Керхов.
Източник: БТА