През 2016 г. България е платила 969 492 евро обезщетения за нарушения на конвенцията по човешките права, докато за подобни нарушения Германия е била осъдена да изплати 69 369 евро. Това обяви омбудсманът Мая Манолова на конференция, посветена на 25-годишнината от ратифицирането на Европейската конвенция за защита на правата на човека от България. Както De Fakto вече информира през 2017 г. България е изплатила 799 595 евро обезщетения по осъдителни решения на Европейския съд за правата на човека в Страсбург.
Омбудсманът съобщи също, че България е с най-високи дялове на неизпълнени решения на съда в Страсбург. А заедно с Турция, Румъния и Грузия, е в непрестижната класация на държавите, за които е проведена процедура от обикновено към засилено наблюдение на делата. На нашата страна се падат 7 процента от общия брой дела под засилено наблюдение, като пред нас са само Русия, Турция и Украйна, обяви Манолова.
Към октомври 2017 г. от 262 текущите дела на България в Европейския съд – 108 са в процедура по засилено наблюдение. От 649 осъдителни решения, за 25 години, окончателно са затворени 387 дела.
Манолова заяви още, че във времена на морални и политически кризи, Конвенцията и ЕСПЧ се оказват най-надежден пазител на ценностите и принципите, на които се основава правовият ред в Европа.
По думите ѝ системните нарушения на Конвенцията обикновено се дължат на лошо законодателство и лоши административни практики и трябва да се работи те да бъдат отстранени, за да спрат осъждания на страната отново и отново.
„Често българските институции не предприемат необходимите действия за изпълнение на решенията на съда в Страсбург“ , каза Манолова. Тя все пак отбеляза, че има положителни пример за групи дела, по които България е взела необходимите мерки.
Само преди дни De Fakt0 описа знаменателно осъждане и обезщетение, което бръкна дълбоко в джобовете на българските данъкоплатци – Съдът по човешките права в Страсбург присъди рекордно обезщетение от 462 000 евро на собствениците на Павлитовата или Синята къща в Стария град на Пловдив – Решението бе по делото „Ченгелян и други срещу България“, а по думите на адвокат Михаил Екимджиев е бе илюстрация на поредния системен проблем на несъответствие на българското законодателство и практики с правните стандарти на ЕСПЧ и по-специално с принципа за върховенството на правото. Този принцип предполага непререшимост на окончателните съдебни решения“.
Още по темата: Страсбург присъди рекордно обезщетение от 462 хил.евро на собствениците на Синята къща в Пловдив (допълнена)