Въпреки противоречивите сигнали от новия ВСС за бъдещето на Гражданския съвет към него, членуващите там неправителствени организации упорито продължават работата си.
Миналата седмица пленумът на ВСС за пореден път отложи избора на съпредседател на Граждансикя съвет от страна на кадровиците, докато се изготви правилникът за дейността на съдебния съвет. А в него трябва да бъдат доочертани параметрите на действие на новия Съвет по партньорство, предвиден с последните поправки в ЗСВ. Той още не е създаден – и той чака правилника, но опасенията и тогава, и сега са, че въпросният съвет, в който ще влизат само съсловни, и то „представителни“ организации, ще ликвидира Гражданския съвет, в който обаче членуват и НПО като представители на гражданското общество.
А Гражданският съвет не се дава. На последното си заседание миналия петък той е обсъдил „Индикативен годишен план за дейността си през 2018 г., който ще бъде утвърден на първото му заседание , насрочено за 26 януари 2018 г.“, съобщават от ВСС.
И още:
„Сред акценти в проекта на Годишния план са проследяване ефекта от прилагането на практика на актуализираните норми в Наказателния кодекс и Административно-процесуалния кодекс, мониторинга на Актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система, новата Наредба регламентираща обучението по специалност „Право“. Предвижда се извършване на мониторинг на дела намиращи се в съдебна фаза, по които подсъдими за корупционни престъпления са магистрати, както и анализ на мотивите на съдебните актове, с които тези подсъдими са оправдани по повдигнатите им обвинения.
Според Правилника за дейността на ГС текущо през годината ще се работи по всички актуални теми от компетентността на Висшия съдебен съвет, като ще се оказва експертна помощ.“