
С 6 :4 : 2 съдийски гласа Конституционният съд е отхвърлил искането на омбудсмана Мая Манолова да бъде обявена за противоконституционна разпоредбата в Кодекса на труда, която позволява на работодателите да заплащат до 60% от заработеното трудово възнаграждение.
Така в Кодекса на труда се запазва текста на чл. 245, ал. 1 от Кодекса на труда, според който работодателите имат право да изплаща част, а не цялата работна заплата на работниците и служителите „в размер на 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата“. Така и при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения, работниците и служителите на законно основание могат да получават част от възнаграждението си, вместо договореното.
Делото бе образувано преди почти една година, а позицията на Манолова бе подкрепена от Висшия адвокатски съвет, конституционалисти и специалисти по трудово право, които заявиха, че привилегията на работодателите нapyшaвa Koнcтитyциятa, принципите на правовата държава и международното право.
Против днешното решение са гласували председателят на КС проф. Борис Велчев, Константин Пенчев, Мариана Карагьозова и Стефка Стоева. Те смятат искането на омбудсмана за основателно и в съзвучие с Конституцията, чиито чл.48 ал.5 казва, че работниците и служителите имат право на здравословни и безопасни условия на труд и …заплащане, съответстващо на извършената работа..
Съдия докладчикът Кети Маркова е обосновала тезата, че атакуваният текст не е противоконституционен. Получила е подкрепата на съдиите Румен Ненков, Филип Димитров, проф. Цанка Цанкова, Анастас Анастасов, Таня Райковска. Била е застъпена тезата, че работниците и служителите имат гарантирано бъдещо вземане на частта от неизплатената заплата. Очевидно обаче някои съдии пропускат, че отклонението от редовно изплащане на заплатите е в противоречие със социалното значение на трудовото възнаграждение – да служи днес и сега за издръжка на работника и служителя и на неговото семейство.
Бившият зам.председател на ВКС Гроздан Илиев, е посочил, че омбудсманът си надвишава правата и няма право на това искане, подобна позиция е заел и Георги Ангелов.
Мотивите на съда ще бъдат обявени в четвъртък.
Съдът е приел новите доказателства по делото за оставката на Делян Добрев. Докладчикът Константин Пенчев ще подготвя проекторешение на казуса за следващия вторник, научи De Fakto .(Още по темата: Проф. Мръчков: Една отхвърлена оставка не може да се оттегля и Оставка на народен представител не се гласува)
Допуснато е искането на Върховния касационен съд срещу прехвърлената подсъдност на делата на ВИП-обвиняемите в спецсъда. Върховните съдии атакуват разпоредбите на чл. 127, ал. 1, предложения предпоследно и последно и на чл. 411а, ал. 1, т. 4 от Наказателно-процесуалния кодекс. Искането е за обявяване на противоконституционност на разпоредбите и заради несъответствие с международните договори, по които България е страна.
Зелена светлина е получило и искането на Върховния административен съд за тълкуване на Конституцията. КС ще тълкува дали „Разпоредбата на чл. 125, ал. 2 от Конституцията на Република България, задължава ли Върховния административен съд да се произнася по спорове за законността на актовете на Министерския съвет и на министрите като първа инстанция?“ И двете искания са допуснати единодушно.