Конституционният съд допусна две дела на Висшия адвокатски съвет във вторник, едно на БСП
Съдът е приел да разгледа атакуваните от адвокатурата над 20 текста от новия Наказателно процесуален кодекс (НПК), съдия докладчик e проф. Цанка Цанкова. (к.д. номер 12). Оспорената от адвокатите разширена подсъдност на Специализирания наказателен съд обаче е прехвърлена към вече аналогично и допуснатото дело по искане на Върховния касационен съд срещу същия текст.
Така исканията срещу новата подсъдност на спецсъда ще се гледат „съвместно” в дело №10, за да бъдат избегнати противоречиви решения. Съдия докладчик по делото е Таня Райковска.
В искането си до КС Висшият адвокатски съвет ( ВАдвС ) аргументира позицията, че с новите законодателни промени Специализираният наказателен съд (СпНС) се превръща в извънреден. Както вече е известно на СпНС бяха дадени дела за престъпления, извършени от депутати, министри, шефове на агенции, областни управители, магистрати и др. Според адвокатурата обаче именно специализацията по лица и длъжности, а не по предмет на делата, придава на СпНС облик на извънреден съд.
Като се добавят и промените в Закона за съдебната власт за извънредни заплати на спецсъдиите, кадруване с командировки и др., спецсъдът се сдобива с нетипична персонална подсъдност, смята ВАдвС. С въведените специални правила за по-кратки срокове за насрочване на делата пък се съкрлащава срока за подготовка и организиране на защитата, казват те. Обръщат внимание и на командироването от друг съдебен орган, без преместването да е след конкурс и пр. Друг акцент е, че посочената цел в мотивите на законопроекта е „да бъдат постигнати очакванията на обществото за своевременни и справедливи наказания“ – или, целта не са справедливи присъди, а удовлетворяване на обществени очаквания.
С подобни аргументи и върховните съдии поискаха променената подсъдност да бъде обявена за противоконституционна.
Сред оспорените текстове са и новите редакции на чл. 301, ал. 4 и чл. 305, ал. 6 НПК, според които законодателят разпорежда на първоинстанционния съд две взаимно изключващи се правомощия – от една страна, той е длъжен да прекрати наказателното производство, когато описаното в обвинителния акт деяние представлява административно нарушение, а, от друга страна, е длъжен да наложи на подсъдимия наказание, когато деянието съставлява „административно нарушение, предвидено в закон или указ“.
Съдът днес е допуснал и делото по искане на Висшия адвокатски съвет за обявяване на противоконституционност на разпоредбите на § 15 от Преходни и Заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Съдия докладчик по делото е проф. Борис Велчев. Решението ще бъде взето идния вторник.
Оспорените промени въведоха с обратна сила нови условия за отдаване под наем и аренда на пасищата, мерите и ливадите от държавния и общинския поземлен фонд, а именно – само за животновъди, които могат да гарантират определено ниво на гъстота на животни в съответните пасища.
Допуснато за разглеждане по същество бе и дело №14/2017 г., образувано по искането на 66 депутати от „БСП лява България“ , които искат да бъде обявявена за противоконституционна разпоредбата на чл. 6, ал. 1, Раздел II, т.1.2. „Субсидии и други текущи трансфери“ от Закона за държавния бюджет на Република България за 2018 г. Съдия докладчик е Румен Ненков.