С решение от вчера Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ, Съдът) обяви за очевидно недопустима жалбата на босненски гражданин по делото Смаич срещу Босна и Херцеговина (Smajić v. Bosnia and Herzegovina, жалба № 48657/16) по повод осъждането за негови изявления в Интернет форум през 2010 г., съобщи пресслужбата на съда.
По жалбата му апелативният съд се произнесъл, че въпреки хипотетичната форма на изявленията му, те следва да се разглеждат в цялост и не представляват реч, която се ползва с гаранциите на свободата на изразяване, а застъпничество на стратегия за поведение спрямо цяла една етническа група в Босна и Херцеговина.
Смаич обжалвал това решение пред конституционния съд на страната, позовавайки се, наред с друго, и на Член 10 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ, Конвенцията), прогласяващ свободата на изразяване. Конституционният съд отхвърлил тази жалба, мотивирайки се, че речта на Смаич може да бъде ограничена на основанията на Параграф 2 от Член 10 на Конвенцията.
ЕСПЧ обявява жалбата на Смаич за очевидно недопустима.Съдът посочва, че намесата в свободата му на изразяване е била предписана в наказателния закон на държавата и следователно не е незаконна или произволна; че това ограничение преследва легитимна цел, а именно – защитата на правата на другите; както и че средствата, с които тази цел е преследвана са пропорционални, а мотивите за употребата на тези средства са били относими и достатъчни. ЕСПЧ отбелязва, че макар изказванията на жалбоподателя да касаят хипотетичен сценарий, те засягат чувствителните етнически взаимоотношения в следвоенното босненско общество. Същевременно от максималния размер на наказанието, който е пет години лишаване от свобода, националните съдилища наложили едва една, при това с изпитателен срок, което не е прекомерно. ♦